Krtek na zahradě? Pomocník, nikoliv škůdce

krtince

Krtince, které se již začínají tu a tam objevovat, není třeba hned proklínat. Krtek se totiž často postará o kvalitní substrát pro vaše květiny. Takový substrát byste jen těžko hledali i v běžném zahradnictví. Pozvěte proto krtky k sobě domů. Je nejvyšší čas.

Krtince na zahradě

I když vypadají krtince na první pohled nevzhledně, není to rozhodně důvod k tomu, krtky z domu zcela vyhnat. Mohou se vám během sázení kytek dobře hodit. Substrát, který krtci vyhrabou, je zpravidla bez plevele a plný živin, tudíž můžete rovnou sázet. Úporná práce krtka je často k nezaplacení. Nakypří a dobře provzdušní celou vaši půdu, svými drápy substrát různě přehrabuje a tím napomáhá vehnat do substrátu vzduch, díky níž není hlína udusaná a může dobře dýchat.

krtek

Foto: Pixabay

Zemina z hloubky 30 až 40 cm je plná živin

Nakypřená půda je nejen výživná, ale taká lehká a vzdušná, tudíž se hodí pro pěstování jakýchkoliv květin. Mimo úrodnou půdu vás krtek obohatí i dalšími službami jako je například hubení škůdců či likvidace nezvaného hmyzu. Obavy o úrodu bude v přítomnosti krtka již dávnou minulostí. Pokud se na zahradě objeví nevítaní slimáci, krtek si s nimi zaručeně poradí. Nemusíte se proto už o hlávkový salát tolik obávat.

Krtek si smlsne nejraději na žížalách

Je to tunelář, který se svojí typickou povahou nezapře. Žížalám i larvám často oddělí hlavovou část od těla tak, aby došlo k jejich ochrnutí. Tím si svoji potravu krtek víceméně jistí. Na zimu si tedy tuto potravu uchovává živou. To, co krtek nespotřebuje, přispívá často k dobré kvalitě půdy. Rozkladem živočichů se míra kvalitního humusu jen zvyšuje. Některým nespotřebovaným žížalám ale může nervové centrum dorůst a ty mohou na jaře opět vyrazit do práce. Krtek sám dokáže tunelovat opravdu dlouhé cesty, nedivte se proto, že jeho krtince budou všude.

Zdroje informací: https://www.ceskestavby.cz/clanky/krtek-zahradnikem-obzvlaste-nyni-krtky-vitejte-jako-vzacnou-navstevu-33084.html

https://www.dumazahrada.cz/clanek/krtek-na-zahrade-jak-se-jej-zbavit-20220302.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.