Jak se zbavit moučných molů? Základem je úklid a použití osvědčených ingrediencí

spíž

Zpravidla ani netušíte, jak se k vám dostali tito nezvaní a rozhodně nevítaní návštěvníci. Dokáží způsobit nemalé pozdvižení. Jak na ně? Jak se zbavit moučných molů?

Potravinový mol zvaný jako moučný mol dokáže napáchat mnoho škody. Zbavit se ho není zrovna jednoduché. Pokud se tak stane, můžete si být jisti, že s největší pravděpodobností jste ho přinesli z obchodu v mouce či těstovinách. Pokud ho doma objevíte, je třeba to řešit ihned a razantně. Jak?

Razantní úklid a rychlé řešení

Jakmile dorazíte domů z nákupu, tak sypké věci, jako jsou mouka, cereálie, strouhanka, rýže apod., přesypte co nejdříve do skleněné a uzavíratelné nádoby. Nenechávejte tyto sypké věci v původním obalu. Mouku můžete přesít a v případě objevení larvy či dospělého jedince, okamžitě jednejte. Mouku zkrátka vyhoďte bez jakéhokoli rozmýšlení.

Pakliže tyto nevítané záškodníky objevíte ve spíži, tak je třeba provést generální úklid a všech napadených potravin se okamžitě zbavit. Jedině takto razantním způsobem se zbavíte moučných molů. Spíž je třeba vystěhovat, vyndat police a vše vytřít teplou vodou s octem. Můžete také uvařit heřmánkový čaj, do kterého namočíte hadřík a jím police vytřete. Jde o to, že tito nevítaní návštěvníci nesnáší vůni heřmánku.

Účinné sáčky nejen s bobkovým listem

Do polic ve spíži a všude tam, kde skladujete potraviny, můžete také zavěsit i sáčky s bobkovým listem, citronovou kůrou, smrkovým jehličím či levandulí. Pokud dáte do spíže jako podklad noviny, i to pomůže. Potravinový mol totiž nesnáší tiskařskou čerň.

Dalším osvědčeným prostředkem je chmel. Jeho šišky stačí rozházet po spíži. Tímto způsobem by mělo dojít k vypuzení molů. Stejně tak můžete zakoupit speciální lepicí pásky proti moučným neboli potravinovým molům.

potraviny

Foto: Pixabay

Sůl nad zlato aneb osvědčená pomoc

Další osvědčenou metodou je umytí polic octem a nasypat dozadu sůl. Tou netřeba šetřit. Rovněž ji můžete dát ke stěně uvnitř skříněk s potravinami, jakožto i pod lednici. Vyzkoušený trik, který zabírá na tyto nezvané návštěvníky.

Zdroj: idnes.cz, bydlimekvalitne.cz

Náhledové foto: Pixabay