Izolace fasády

Zateplení domu: Sázka na maximální úsporu

Dívali jste se s údivem na několik posledních faktur za vytápění a uvažujete o zateplení domu? Není divu, vždyť úspora po zateplení běžného rodinného domu se může pohybovat mezi 30 až 50 %, což rozhodně není málo. Zvolíte-li pasivní nebo nízkoenergetický standard, bývá úspora tradičně ještě mnohem vyšší. My se v následujících řádcích podíváme na hlavní přednosti zateplení objektu a finanční návratnost tohoto záměru. Začneme ovšem tepelnými ztrátami.

Tepelné ztráty bývají vysoké a nerovnoměrné

U starších objektů se tradičně setkáváme s vysokými tepelnými ztrátami. I proto je zapotřebí zateplení svěřit do rukou odborníků, kteří právě k tomuto aspektu při zateplení domu přihlédnou. Přizpůsobí mu i volbu konkrétního tepelně-izolačního materiálu. Jen pro orientaci, tepelné ztráty se u jednotlivých částí objektů pohybují zhruba takto:

– obvodové zdi – 25 %,

– okna a dveře – 25 %,

– strop a střecha – 15 %,

– větrání – 15 %,

– neefektivní vytápění – 10 %

– podlahové plocha – 10 %.

Hlavní výhody zateplení domu

Hlavní výhodou zateplení objektu je pochopitelně finanční úspora za vytápění pohybující se mezi zmiňovanými 30 až 50 %. Jinak je třeba brát v potaz i prodloužení životnosti konkrétního domu. Díky zateplení fasády nedochází k prasklinám obvodových stěn, a objekt tak vydrží déle. Stěny jsou chráněny před přehřátím. Zamezuje se také kondenzaci vodní páry v konstrukcích zdiva. V neposlední řadě dojde k efektivnímu využívání zbytkového tepla v domácnosti. To vzniká jak při pohybu lidí, tak i díky elektronice a další technice.

Jaká je návratnost investice?

Vše se odvíjí od toho, jestli se realizuje také zateplení střechy a dalších částí objektu. Přesto si můžeme uvést modelový příklad. Týká se domu z roku 1980. Za vytápění u něj zaplatíte nějakých 29 000 korun ročně. Přestavba na pasivní dům vyjde na částku 700 000 korun. Roční platba se bude pohybovat kolem 2 000 korun. Návratnost tedy činí 26 let.

Zdroj náhledového obrázku: eon.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *