Zaprášené žaluzie vyčistíte raz dva. Šikovný trik s octem jim vrátí dokonalou čistotu za pár minut

žaluzie

Zaprášené žaluzie vyčistíte raz dva. Šikovný trik s octem jim vrátí dokonalou čistotu za pár minut. Máte rolety nebo žaluzie členěné na jednotlivé lamely a nechcete se již dívat na to, jak jsou zaprášené a špinavé? Jenže čištění představuje tak zdlouhavou činnost, protože musíte postupovat po jedné, takže se vám do toho vlastně nechce. Není se vůbec čemu divit, ale stejně je potřeba rolety jednou za čas vyčistit. Následující návod vám s tím může trochu pomoci.

Co se bude hodit pro precizní čištění žaluzií?

V rámci úklidu, kdy si chcete perfektně vyčistit také žaluzie, budete potřebovat následující věci:

  • Vysavač s kartáčovým nástavcem
  • Prachovku a hadřík z mikrovlákna
  • Leštidlo
  • Teplou vodu
  • Trochu octa a přípravku na mytí nádobí

Úklid domácnosti

Foto: Pixabay

Jak co nejlépe vyčistit jemné žaluzie

Pro první krok je důležité odstranit hrubé částečky prachu. K tomu perfektně poslouží vysavač s jemnějším kartáčovým nástavcem. S jeho pomocí zvládnete vysát jednotlivé lamely. Pokud vysavač nemáte, budete na to muset jít ručně s pomocí prachovky či hadříku z mikrovlákna. Nejdříve je však dobré žaluzie očistit právě prachovkou a až v dalším kroku začít s otíráním hadříkem. Nezapomeňte žaluzie také otočit a zkontrolovat a případně také vyčistit jejich zadní stranu. Nejvíce prachu a nečistot však klasicky bude na té straně, kterou máte žaluzie stažené.

  • Jemné čištění štěrbin: Žaluzie lze otírat jemně navlhčeným hadříkem nebo prachovkou. Je důležité jít po jednotlivých štěrbinách, abyste odstranili všechny nečistoty.
  • Mytí jednotlivých lamel: Pro hlubší čištění lze jednotlivé lamely žaluzií umýt. Příslušně namočte hadřík nebo houbu s mírným čisticím roztokem a pomalu otírejte jednotlivé lamely. Poté je otřete suchým hadříkem.
  • Použití vysavače: Pokud je to možné, můžete také použít vysavač s jemnou hubicí pro odstranění prachu.

Čistění venkovních rolet

Větší špína a náročnější čištění vás čeká v případě venkovních rolet. Pro kovové či plastové žaluzie si tak připravte teplou vodu s trochou octa, kam navíc přidáte pár kapek prostředku na mytí nádobí. Do této směsi namočte houbičku a důkladně otírejte jednotlivé lamely. Rychleji to bohužel nepůjde a vhodnou strategií je postupovat odshora dolů, ať si během čištění nešpiníte již hotovou práci. V případě dřevěných rolet však buďte opatrní s vodou a hadřík namočte opravdu jen decentně. K tomu navíc můžete přidat prostředek na leštění nábytku pro další ošetření dřeva a zajištění příjemného lesku.

 

Zdroj: https://www.mk-rolety.cz/jak-cistit-venkovni-zaluzie-snadno-a-rychle/, https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-tipy-a-trendy-zaluzie-nemusi-byt-unavny-lapac-prachu-40060604

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.