Vodoměr

Zamrzlý vodoměr: Chyba stojící hodně peněz

Zima je v plném proudu a udeřily i poměrně solidní mrazy. I proto je zapotřebí soustředit se na některé důležité ochranné úkony v domácnosti. Typickým příkladem budiž třeba taková ochrana vodoměru. Ten je třeba zkontrolovat a dokonale zabezpečit před mrazem. Pokud jste tak neučinili, měli byste to řešit co možná nejdříve. V opačném případě budete sčítat vcelku solidní škody, což si bezesporu jistě nepřejete.

Ohrožené vodoměry

Jestliže máte vodoměr doma přímo v nějaké technické místnosti, můžete být v klidu. Většina novostaveb už si ale tuto vymoženost nemůže dovolit a legislativa velí umístění vodoměrů ve vodoměrných šachtách u domu. Tady už k zamrznutí dojít může, a to poměrně jednoduše. Stejně tak je zapotřebí dát pozor na vodoměry nacházející se na chatách a chalupách, případně ve sklepech. Už při teplotách pod bodem mrazu je třeba vodoměr sledovat a zabezpečit jej.  

Někdy praskne jen sklíčko

V tom lepším případě, když máte skutečně štěstí. Prasknutí ochranného sklíčka lze rychle odhalit a zahnat horší stavy. Poznáte, že je něco špatně. Vodoměr můžete jednoduše nechat vyměnit. Nebo spíše musíte.

Vodoměry

Vodoměry: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Hrozí vytopení

Když vodoměr zamrzne, nic moc se ještě dít nebude, horší to bude až v době, kdy se oteplí. Mrazy pominou a voda může zaplavit kompletně celou šachtu, případně nemovitost. Když bude utíkat voda před vodoměrem, škodu nezaplatíte, v opačném případě za vodoměrem ano. Jde ale jen o drobné úniky. V případě masivního je situace jasná a smutná.

Co dělat proti zamrznutí vodoměru?

Jestliže máte vodoměr někde na chatě nebo chalupě, určitě zajistěte všechna okna, aby se mráz nedostal do interiéru. Ideální je vodoměr obalit nějakým izolantem. Jednat se můře třeba o vatu nebo polystyren. Deku či textilii nebrat. Nasákne-li vodou, je to spíše na škodu. když už na zamrzlý vodoměr narazíte, zavolejte na zákaznickou linku vodáren. Výměně se nevyhnete a bude vás to stát několik tisíc korun. Rozhodně ale lepší než vytopení.

Vodoměr: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *