Lustr nebo bodovky aneb jak vybrat osvětlení obýváku

03_osvetleni

V obývacím pokoji trávíme opravdu hodně času a věnujeme se tam široké škále činností. V obývacím pokoji se díváme na televizi, čteme si, hrajeme společenské hry, u sklenky dobrého vína si povídáme s přáteli anebo děláme některou z nepřeberného množství dosud nevyjmenovaných činností. Osvětlit obývák tak, abychom při každé z těchto činností měli to správné osvětlení je zajímavá výzva. Jak se tohoto úkolu nejlépe zhostit?

Flexibilita především

Jak je patrné z množství činností, kterým se v obýváku věnujeme, s jedním typem osvětlení si nevystačíme. Každá činnost totiž vyžaduje jinou intenzitu a atmosféru osvětlení. Na večerní romantiku se sklenkou dobrého vína, ale ani na sledování televize, nemusí osvětlení zářit s intenzitou vybuchující supernovy, stejně jako na čtení knížky naopak nestačí světlo tlumené.

Z výše uvedeného plyne, že obývací pokoj je ve skutečnosti třeba vybavit vícero světelnými zdroji. S tím je třeba počítat už při plánování stavby nebo větší rekonstrukce a připravit na něco takového elektrické rozvody.

04_osvetleni

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Hlavní zdroj

Hlavní světelný zdroj bude v obývacím pokoji přirozeně na stropě. Právě zde se bude volit mezi závěsným lustrem a dnes čím dál tím populárnějšími bodovými světly. Na rozhodnutí o tom, které řešení se bude hodit právě do vašeho obýváku, se bude podílet celkový design celého pokoje i to, co od hlavního zdroje budete vlastně chtít. Půjde spíše o atmosférické světlo anebo pod ním budete opravdu chtít něco dělat? Pokud je platná druhá možnost, jsou asi lepší bodová světla, která lze namířit přímo nad pracovní stůl apod.

Hlavní zdroj by pak měly doplnit lampičky a další zdroje, které vám budou svítit na konkrétní činnosti, které budete provádět v křesle nebo na sedačce. Velmi efektní může být podsvícení nejrůznějších poliček, skříněk apod. To vám sice na knížku neposvítí, vypadat ale bude skvěle!

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com 

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.