Vepřová pečeně

Tuk dělá chuť: Vyvarujte se základní chyby při pečení masa

Milujete vepřovou pečeni? Aby ne, takovýto kus masa připravený třeba se zelím nebo jen tak se šťouchanými brambory stojí za to. Přesto se může stát, že se vám místo super oběda podaří nakonec upéct seschlinku, jež zrovna extrémní gastronomické zážitky nepřinese. Možná patří mezi ty, kteří dělají stále stejnou chybu. Prostě nadají šanci tuku a ve finále se nesetkají s tak šťavnatým masem, jak by si představovali. Jak tedy na přípravu skvělé pečeně? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Samotná vepřová pečeně skvělý výsledek nezaručí

Jak vlastně taková vepřová pečeně vypadá? Jedná se o jakýsi delší váleček, který není až tak aromatický. Je to právě tato část masa, která se vyznačuje minimálním množstvím tuku, to i v případě, že je ještě s kostí. V tomto případě se označuje jako kotleta. V každém případě se minimum tuku rychle vypeče a vy můžete mít oprávněně strach z toho, co vám ve finále zbude. Bohužel. Naštěstí existují způsoby, jak si vše pořešit.

Jak na efektivní pečení?

Určitě neodstraňujte tukovou vrstvu, pakliže na mase nějaká je. Ideální je ji nařezat tak nožem v mřížce, a to až k masu. Maso se následně osolí. Sůl určitě zkuste dostat až co nejhlouběji. Do masa se musí dokonale vetřít. Pak bude dokonale nasolené dle potřeby. Co ale když maso tukovou vrstvu vůbec nemá? 

Vepřová pečeně

Vepřová pečeně: Zdroj obrázku Pixabay.com

Maso bez tukové vrstvy zabalte do slaniny

Nic složitého, stačí mít pouze k dispozici slaninu nakrájenou na tenké plátky. Pečeni do ní zabalíte. I bez ní se ale obejdete. Maso by se mělo pořádně svázat tak, aby se dokázalo zcela rovnoměrně upéct. Když máte svázáno, opečete maso rovnoměrně z obou stran zprudka. Poté utlumíte plamen a opékáte na mírném ohni klidně i 3 minuty. Maso dostane krásnou zlatavou barvu.

Výpek jako základ šťávy

Samotný výpek z masa určitě nevyhazujte, ale ušetřete jej. Hodit se vám bude jako základ šťávy pro samotné maso. Ideálně, když v něm v pánvi ještě orestujete cibulku. Poté přilijete zhruba dvě lžíce vody a následně už přidáte větší množství vody. Pak už šťáva poputuje pod maso. To pečte pomalu při 120 stupních Celsia zhruba hodinu až dvě. Záleží na hmotnosti masa. Úspěch bude zaručen.

Vepřová pečeně: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

4 komentáře

  1. Kropilák Zdeněk Odpovědět

    Člověku, který dokáže do veřejné diskuze napsat slovo „segedýn“ bych nevěřil ani slovo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *