01_mriz

Poctivá mříž hlídá domy už stovky let

Moderní zabezpečení má dnes často formu sofistikovaných elektronických zařízení schopných např. upozorňovat majitele na narušení objektu cizí osobou bez ohledu na to, že se zrovna nachází na druhém konci světa. Elektronika má ale i svoje nevýhody a jsou chvíle, kdy je stará dobrá a staletími prověřená mříž prostě účinnější. Jaké jsou výhody a nevýhody instalace mříže na dveře, okna či balkony domů a byt?

Výhody mříže

Oproti elektronickým zabezpečovacím systémům má kovová mříž výhodu v tom, že představuje na první pohled masivní fyzickou překážku. Na rozdíl od důmyslných elektronických hlídačů působí často mříž preventivně, nijak se neskrývá a potenciálního lupiče tak chce přesvědčit, že se o vniknutí do objektu nemá vůbec pokoušet. K překonání mříže nestačí nasadit si kuklu, na první pohled je zřejmé, že by to bylo dlouhé, náročné a asi i hlučné.

02_mriz

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Typy bezpečnostních mříží

Schopnost bezpečnostní mříže odolávat snahám o její odstranění shrnuje bezpečnostní třída určená podle příslušné technické normy. Rozlišujeme bezpečnostní třídy RC1 – RC4 s tím, že platí čím vyšší třída, tím lepší. Mříž s nejnižší bezpečnostní třídou lze vytrhnout prakticky ručně, u těch nejvyšších se neobejdete bez nářadí jako jsou dláta, kladiva, aku vrtačka, fleksa apod.

Z funkčního hlediska se bezpečnostní míře dělí na několik typů:

  • Pevolovací mřížené mříže – typická podoba bezpečnostní mříže, mříž je napevno usazená před oknem, dveřmi apod.
  • Otevírací mříže – uzamykatelné, s klasickým otevíráním
  • Rolovací mříže – nejčastěji s elektrickým ovládáním
  • Nůžkové mříže – mříž lze po odemčení shrnout do stran

Nevýhody bezpečnostních mříží

Hlavní nevýhodou bezpečnostní mříže je fakt, že je poměrně nevzhledná a pohled na dům ovlivňuje opravdu podstatně. Jistou naději nabízí fakt, že výrobci se dnes snaží vyrábět mříže i s ohledem na design a zákazník si tak může vybrat z několika typů mříží podle toho, jak vypadá dům, na které se je chystá umístit.

Je zřejmé, že ani po staletích používání neztratila mříž nic ze své účinnosti, pokud jí navíc zkombinujete s moderními zabezpečovacími zařízeními, lupičům situaci značně zkomplikujete.

Zdroj  náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *