IMAG0136

Základní typy fasády

Kvalitní fasáda je určitě nutností u každé stavby. Je jasné, že mnohé fasády nevypadají zrovna ideálně a často se jedná pouze o šedý dům, které zatím není opatřen svrchní vrstvou, nicméně vše je teprve přípravou na finální podobu fasády. Pokusme se tedy podívat na jednotlivé typy fasádních nátěrů. Prodává se jich dnes poměrně hodně a není nezbytné vsadit hned na první druh fasádního nátěru, který se vám může nabídnout. Bez větších problémů tak můžete mít kompromis mezi kvalitní fasádou a rozumnou cenou. Omiítek je skutečně hodně, a proto si je projdeme podrobněji.

Klasické minerální omítky

Základem minerální omítky je písek a pojivo. Většinou je tímto pojivem v současnosti cement, nicméně volit je možné i vápno anebo sádru. Tím, že dojde ke smíchání s vodou, vznikne tvrdá slupka, jež dokáže propusti páru. Tento typ omítky ovšem značně saje vodu, což nás nutí opatřit ji nátěrem, který zmezí propustnosti.

Vodoodpudivé disperzní omítky

Disperzní omítky již dokážou vodě odolat. Tuto vlastnost mají zejména díky přítomnosti pryskyřice jako pojiva. I přesto, že je tato omítka maximálně tenká, dokáže odolat vlivům okolí. Nedochází u ní ke ztrátě barevnosti a také není nutné ji natírat!

Silikátové omítky pro historické budovy

Pokud je váš dům historickou stavbou a potřebujete pouze rekonstruovat omítku v původním duchu, pak je ideální silikátová omítka. K její výrobě se využívá služeb draselného vodního skla. Sehnat ji lze v mnoha různých odstínech.

Sanační typ omítek

Jestliže váš dům trpí vlhkostí od země, pak je ideální využít služeb sanačních omítek. Extrémní paropropustnost dokáže vlhkosti odolat. Voda se tak bez problémů ze zdiva odpaří. Na povrchu se nevytvoří ani plíseň a ani viditelné stopy působení soli.

Ekologické omítky

Ryze přírodní typ omítek obsahuje zejména písek a hlínu. Jsou schopny regulovat vlhkost a také dokážou akumulovat teplo. Jejich skladovatelnost je vynikající a hodí se na všechny druhy zdiva.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *