01_sklipek

Zahradní sklípek má celou řadu využití

Majitelé větších zahrad často zjistí, že po sklizni ovoce a zeleniny nemají svoje potraviny kam dát. Řešením situace, kdy nevíte kam potraviny dát, ačkoliv už je plná lednice i spíž v domě a všichni blízcí i vzdálení příbuzní jsou obdarováni, je stavba vlastního zahradního sklípku. Ta ve skutečnosti není tak složitá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Výsledkem pak bude nejen funkční prostor, ale také zajímavý designový doplněk zahrady.

Co si rozmyslet před stavbou

První věcí, kterou je třeba si ujasnit, je velikost sklípku. Pokud se s jeho velikostí budeme držet při zemi, nebude se na stavbu vztahovat ohlašovací povinnost a odpadne nám tak komunikace s úřady (jedná se o neobytné, jednopodlažní stavby do 25 m2 s výškou pod 5 m).

Dále je třeba vybrat pro stavbu vhodné místo. Ideální je hloubení sklípku do svahu, byť jej lze zbudovat i na rovině. Zásadní význam má však výběr podloží. Kromě toho, že by mělo být vhodné k budování, tj. nikoliv skalnaté, musí být dostatečně stabilní a v neposlední řadě by mělo mít správnou míru vlhkosti. Podloží nesmí být vyloženě podmáčené, současně ale také přeschlé.

02_sklipek

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Stavba a fungování sklípku

Naším cílem je zahradní sklípek, ve kterém bude stálá teplota okolo 10°C a vlhkost mezi 50 % a 60 %. Se správným podložím toho lze nejlépe docílit prostřednictvím neizolované podlahy. Tu může tvořit čistě udusaná hlína, anebo dlažba volně položená jen na štěrkovém podloží.

Vlastní stavba probíhá tak, že po vyhloubení prostoru ve svahu se vylijí betonem obvodové pásy (ztracené bednění), ze kterých poté vyrůstají zdi. Po stranách základu se umístí drenážní roury pro odvod většího množství např. dešťové vody. Pro stavbu stropu lze využít předpřipravené komerční řešení.

Ve sklípku si budeme chtít také svítit. Dotažení elektřiny k zahradnímu sklípku necháme raději na profesionálech a v jeho interiéru ji uzavřeme do lišt. Zahradní sklípek bude připraven k použití!

Zdroj náhledového obrázku: Wikimedia Commons

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *