Za vylévání oleje po smažení do odpadu hrozí pokuta. Přesto to stále řada lidí dělá

olej

Nemůžete odolat smaženým pokrmům? A víte, jak naložit s olejem po dosmažení? Do záchodové mísy ani odpadu olej rozhodně nepatří. Jak ho nejlépe recyklovat, si povíme už za malou chvilku.

Olej do odpadu ne!

Použitý a mnohdy přepálený olej lidé slévají na nevhodná místa. Toaleta či odpad ve vaší kuchyni sice nabízí snadnou likvidaci, ale není to správné řešení. Právě naopak. Za vylití oleje do odpadu vám dokonce může hrozit pokuta až ve výši 5000 korun.

Pokrmy připravené na oleji jsou nejen chutné, ale jejich příprava je i časově nenáročná, proto mají u lidí takovou oblibu. Každá domácnost proto vyprodukuje při smažení pokrmů velké množství oleje. Jen na klasické rodinné smažení řízků je potřeba zhruba půlka lahve oleje.

olej

Foto: Pixabay

Co s přepáleným olejem?

Olej, který zlikvidujete vylitím do odpadu vytváří kuličky, které ucpávají odpad a trubky. Neprůchodnost a odstranění takovýchto ucpávek může být velice náročné. Vylitím oleje do odpadu porušujete navíc i zákon. Hrozí navíc i koroze, zmnožení bakterií a nelibý zápach. A to přeci nechcete.

Jak tedy správně postupovat

Použitý olej skladujte odděleně od všeho ostatního, nejlépe v plastové nádobě. Jakmile bude láhev naplněná, odneste ji do nejbližší popelnice, která je označena šedivou barvou. Šedivá popelnice má navíc i oranžové víko, tak ji poznáte nejlépe. Označená je potom zpravidla nápisem „Použitý kuchyňský olej“. Pokud ani v širším okolí vašeho bydliště taková popelnice zatím není, lze plastovou lahev s olejem vyhodit i do směsného odpadu.

Kde takové popelnice najít

Najdete je na webu“ Třídím olej“. Zde je uvedena mapa a seznam všech popelnic, kde můžete olej odevzdat. Doporučuje se sbírat olej do nerozbitných nádob, nejlépe do plastu. Vyhazovat se smí pouze jedlý olej jako je například olej olivový, slunečnicový, řepkový, sezamový, nebo lněný. Technický ani motorový olej sem rozhodně nepatří. Ty je potřeba zlikvidovat jiným způsobem.

Zdroje informací: https://adbz.cz/hobby/vyliti-oleje-odpad-zachod-pokuta-popelnice/

https://cnn.iprima.cz/radce/3-spravne-moznosti-jak-zlikvidovat-pouzity-kuchynsky-olej

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.