Spárovací hmoty

Vyznáte se ve spárovacích hmotách?

Rekonstruujete koupelnu či kuchyni, případně řešíte realizace nové místnosti? Pokud ano, rozhodně se neobejdete bez kvalitního obložení, případně i dlažby. V každém případě také není od věci myslet na spárovací hmoty. Ač by se mohlo zdát, že se jedná o na první pohled nezajímavou záležitost, opak je pravdou. Spárovací hmoty hrají velmi důležitou roli jak z funkčního, tak i z estetického hlediska. Podle čeho je vybírat a jaké spárovací hmoty existují?

Hlavní aspekty výběru spárovací hmoty

Vybírat spárovací hmotu je třeba hned podle několika kritérií. Oč vlastně jde? Přehledně vám uvedeme jednotlivé situace v následujících odrážkách. Jedná se tedy o:

  • celkovou zátěž plochy,
  • šířku spáry,
  • barvu hmoty,
  • prostředí realizace spárování,
  • míru zatížení.

Jaké hmoty rozlišujeme podle složení?

Vybírat dnes lze hned z několika různých hmot, pro které se rozhodujete na základě uvedených aspektů. O jaké hmoty jde?

Cementové spárovací hmoty

Mezi standardní se řadí cementové spárovací hmoty. Určené jsou pro běžné zatížení v místech, která nejsou nijak výrazně exponovaná z hlediska mechanických a chemických vlivů. Velmi jednoduše se čistí a spárovat s nimi můžete klidně až do šířky 15 mm. Odolají vodě i mrazu.

Polymerní spárovací hmoty

Hodí se hlavně při specifickém použití pro výplň dilatačních spár. Výborné jsou kupříkladu v potravinářských provozech. Spárují se s nimi i bazény.

Silikonové spárovací hmoty

Potřebujete pružnost a vodotěsnost? Pak vsaďte na silikon. Tyto hmoty totiž splňují přesně tyto požadavky. Odolají i mechanickým vlivům.

Epoxidové spárovací hmoty

Epoxidové spárovací hmoty jsou ideální hlavně v potravinářství a chemickém průmyslu. V obou odvětvích se na ně můžete spolehnout. Odolají i poměrně silnému působení nejrůznější chemie. Dokonale zaplní takzvané suché spáry.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *