Komín

Bydlení v dřevostavbě: ekologické, zdravé a vždy IN

Při výstavě obytných domů se dřevo v posledních letech dostává do popředí stále častěji. Je krásné, dobře opracovatelné a oplývá celou řadou vynikajících vlastností od dobré termoizolace až po jednoduchou údržbu. Navíc je dům ze dřeva opravdu ekologický, protože využívá obnovitelné přírodní zdroje.

Ekologie na prvním místě

Dřevo je zcela obnovitelný a ekologický materiál nejen na první pohled. Při přepočtu na produkci CO2, což je významný ukazatel vypovídající o závažnosti zanechané ekologické stopy na planetě, jsou získaná čísla stále pozitivní. Strom při svém růstu totiž absorbuje a přemění více vzdušných škodlivin, než kolik jich je následně vyprodukováno při jeho těžbě a zpracování. A velký důraz na ekologii je kladen i při výběru ostatních materiálů tvořících dřevostavbu.

Zdravé bydlení

Dřevo díky svým vynikajícím absorpčním a izolačním vlastnostem zajišťuje uvnitř domu optimální vlhkost i teplotu. Přebytečnou vlhkost do sebe dokáže skvěle vstřebat a později ji opět uvolnit ve chvíli, kdy je vzduch příliš vysušený. Optimální vlhkost zlepšuje vnímání tepla a zajišťuje tepelnou pohodu po celý rok. Při pravidelném větrání nebo dobře seřízené rekuperaci nedochází ani v místnostech s vyšší vzdušnou vlhkostí (kuchyň, koupelna) k růstu škodlivých plísní a mikroorganismů, což ocení zejména alergici a astmatici.

Interiér

Moderní a prostorná stavba

Vzhled, vůně a struktura dřeva učarovaly lidem už před velmi dlouhou dobou. Ale dřevostavby už dávno nejsou jen masivními sruby v severních končinách. Moderní rámové a skeletové stavby dokáží využít kýžených vlastností dřeva i v mnohem vzdušnějších a variabilnějších konstrukcích. Vynikající vlastnosti dřeva umožňují snížit plochu zastavěnou zdmi a vnitřními příčkami až o jednu desetinu v porovnání s běžnou cihlovou stavbou. A o jednu desetinu větší dům na stejné užitné ploše opravdu není k zahození.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *