01_kvetiny

Vyživujte rostliny domácím hnojivem

Rostliny budou stejně jako zvířata a lidé prosperovat pouze pokud budou mít dostatek výživy. Pro nás je to jídlo, pro rostliny hnojivo. To lze samozřejmě koupit v každém v zahradnictví nebo květinářství, proč ale utrácet za hnojivo v obchodě, když si můžete stejně kvalitní vyrobit doma? A potřebovat k tomu budete jen suroviny, které má doma každý. Jak na to?

Co rostliny potřebují?

K tomu, aby prospívaly, potřebují rostliny široké spektrum prvků. Patří mezi ně draslík, který má velký vliv na růst a rostliny jej potřebují, aby listy neusychaly. Ze stejných důvodů je třeba dusík či hořčík. Rostliny se dále neobejdou ani bez fosforu, který je důležitý pro kořenový systém, manganu, železa a také síry a vápníku, které jsou důležité pro správný růst rostlinné tkáně. Kromě toho ale rostliny potřebují a využijí i další stopové prvky, esenciální kyseliny či vitamíny.

Stačí tedy najít doma ingredience, které tyto složky obsahují, a vyrobit z nich hnojivo. Levnější než to z obchodu a na rozdíl od mnohých z nich z čistě přírodních materiálů.

02_kvetiny

Foto: Pixabay.com

Návody na domácí hnojiva

Určité druhy rostlin ocení určité typy hnojiv. Pro zeleninu je ideální zředěný roztok čerstvého mléka v poměru 1:10, pozor ale na to, že musí jít o čerstvé mléko, nikoliv trvanlivé. Do zálivky se tento roztok přidává v poměru 1:1.

Pro rajčata či okurky je možné použít i hnojivo z droždí. To lze připravit tak, že stejné množství droždí a cukru rozmícháte ve vodě (na 2,5 l vody stačí asi 10 g droždí a 10 g cukru). Droždí je pro přípravu hnojiv obecně velmi vhodnou ingrediencí, neboť obsahuje celou řadu důležitých prvků a dalších složek. Pro pokojové rostliny se s úspěchem často používá asi nejjednodušší možné hnojivo: kostka droždí rozmíchaná v jednom litru vody. Hnojivo a voda na zalévání se poté míchají v poměru 4:1.

Zajímavým zdrojem užitečných komponent jsou také brambory. Vývar ze slupek (ze třech velkých brambor v 0.5 l vody) je dalším velmi dobrým hnojivem pro pokojové květiny.

Náhledové foto: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *