Vytápění domácnosti

Vytápění domácnosti: Jaké alternativy existují?

Víte, na čem můžete v domácnosti nejvíce vydělat, nebo naopak prodělat? Ano, vaše odpověď je správná a týká se vytápění objektu. Pokud je řešeno maximálně ekonomicky, máte vyhráno. V současné době existuje hned několik alternativ, na něž se zaměříme v následujících řádcích. Pokusíme se samozřejmě najít klady i zápory všech otopných systémů. Pojďme si tedy odpovědět na otázku, čím vytápět domácnost?

Plyn jako nestárnoucí klasika

Začneme plynem. Ten byl a je jakousi stálicí. Vytápí se jím panelové a bytové domy a samozřejmě i rodinné stavby. Vše je automatické, pohodlné a s dražším kondenzačním kotlem se můžete dostat na minimální ceny. Využití energie tepelným čerpadlem je ovšem mnohem efektivnější.

Elektřina jako dražší alternativa

Elektrická energie je poměrně drahá. Při vytápění navíc točíte hodinami jako ničím jiným. Ve srovnání se svícením LEDkami jste úplně někde jinde. Proto se volí elektrokotel pouze jako alternativa zařízením na tuhá paliva.

Tuhá paliva jako ekonomický krok vzad

Máte-li k dispozici levné dřevo, případně uhlí, budete se samozřejmě orientovat na nákup kotle na tuhá paliva. Ty jsou dnes automatické a dokážou dávkovat potřebné množství paliva ze zásobníku klidně i celý den. Přesto se ale nelze vyvarovat myšlenky, že bude nutná fakticky neustálá obsluha zařízení. Pravda je taková, že v zimě se pokaždé pro dřevo do vymrzlého dřevníku také nechce. A ekologie?  O té se hovořit u vytápění na tuhá paliva nedá.

Tepelná čerpadla jako nejefektivnější způsob

Máte-li naspořeno, nebojte se investice do tepelného čerpadla. Můžete se vsadit, že se vyplatí. Moderní tepelná čerpadla dokážou dostat teplo z vody i vzduchu. Využívají přitom čistě energie země. I při nákupu dražších modelů je možné počítat s návratností v rámci několika let. Záleží samozřejmě na charakteru objektu.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *