Skandinávský styl

Nový skandinávský styl Lagom

Hygge, teplo doma a pohádkové pohodlí s drobnostmi, které se spojují do jednoho velkého štěstí.  Tento dánský styl byl dlouho v popředí, ale pomalu ho začíná střídat skandinávský styl Lagom. A v čem se tyto styly liší?

Žádné extrémy, ale zlatá stření cesta

Skandinávský Lagom je střídmý, univerzální, variabilní, praktický a chladnější než styl Hygge. Staví hlavně na rovnováze se sepjetí s přírodou. Navíc zapadne do jakéhokoliv interiéru, kde vytvoří oázu, která nebude rušit zbytečnou zdobností vaši mysl. Lagom není o luxusních a nových věcech, ale o těch starých, které chcete ještě jinak využít.  Skandinávci jsou pohodoví a přemýšliví lidí bez extrému a přesně to vystihuje i Lagom.  Prostě zlatá střední cesta.  Nejde o minimalismus, ale o skloubení pohodlí s útulností, jednoduchostí a praktičností.

Dřevo, plast i kámen

Pokud se vám tento styl zalíbil, ale stále nevíte, co do něj patří, tak vám to nyní přiblížíme.  Z matriálů je to hlavně dřevo nebo alespoň jeho imitace, ovšem povedená imitace. Dále kámen a proutí. Lagom se však nebrání ani plastům, třeba židlím s plastovými sedátky a opěradly v typickém tvarování.  Co se týká nábytku, ten je sice nezbytný, ale určitě ho není potřeba hodně. Lagom je určitě pro střídmost, takže místo tří komod postačí jedna. Vsadit můžete taky na nějakou poličku nebo odkládací stolek. U barev tou hlavní bývá bílá, doplněná šedou či jinými jemnými pastelovými barvami. Pokud máte rádi tapety, vybírejte ty s geometrickými tvary nebo přírodními vzory.

A co doplňky?

Z doplňků se rozhodně hodí živé rostliny, spíše zelené než barevné a polštáře. Styl Lagom sice představuje skromnější styl než Hygge, ale na pohodlí mu záleží stejně.  Navíc není nic lepšího než se zanořit na sedačce do polštářů a vychutnat si šálek kávy.  Nezapomeňte ani na textilie, které dotvoří váš domov např. lněné potahy na sedačku, které krom toho, že jsou hezké, prodlouží i životnost sedačky.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *