Výsadba ovocných stromů: Jarní období má svá specifika

Ovocný strom

Výsadbu ovocných stromů provádíme na jaře nebo na podzim. Pokud jste si zvolili jarní termín, nejlepší je udělat to na přelomu března a dubna. Jarní a podzimní výsadba jsou, co se týká činností, stejné, liší se ale v drobnostech. Zatímco stromy vysazené na jaře mají delší čas k tomu, aby zakořenily, je třeba o ně také více pečovat. Stromy vysazené na podzim nemusíme pravidelně zalévat tak jako ty z jarní výsadby. U nich se snažíme předejít vysušení půdy.

Jarní výsadba – vhodné stromy

K jarní výsadbě se hodí zejména peckoviny, jako jsou meruňky, třešně, švestky, višně, broskve apod. Strom je vhodné několik hodin před výsadbou namočit do kbelíku s vodou. Pokud máte sazenice, které nejsou v kontejneru, vyplatí se zkontrolovat jim před výsadbou stav kořenů. Všechny uschlé nebo poškozené části kořenů odstřihněte a ošetřete. Půdu a stanoviště vybíráme na základě dřeviny, kterou jsme se rozhodli vysadit:

  • Meruňky a broskvoně: ideální je středně těžká, dobře propustná půda.
  • Višně: půda může být mělčí a kyselejší.
  • Švestky: vhodná je hlinitá půda vyšší vlhkosti.
  • Jabloně a hrušně: vhodná je výživnější půda.

Kvetoucí jabloňFoto: Pixabay

Zasypávání stromku

Jámu si připravíme o něco větší, než je kořenový bal, a to jak do šířky, tak také do délky. Někteří zahradníci jámu naplní vodou a počkají, až odteče, aby zajistili dostatečnou závlahu. Můžete zvolit menší zálivku, rozhodně byste ale na ni neměli zapomenout! Na dno jámy je dobré přidat trochu kompostu nebo zeminy s organickým hnojivem. Nyní zatlučte opěrný kůl. K němu pak přistavte stromek, ale ještě jej nepřivazujte. Stromek by měl být zasazen tak hluboko, jako byl ve školce. Při zasypávání jím jemně otřásejte, aby se zemina dostala mezi jednotlivé kořeny.

První řez

Ačkoli se váš stromek může zdát maličký a jakýkoli zásah do jeho větví drastický, opak je pravdou. Pokud jej ihned po výsadbě správně prořežete, můžete docílit tvaru stromu, který se bude lépe ošetřovat a současně bude usnadněna i sklizeň. V rámci tohoto řezu na stromě zůstanou asi tři až čtyři boční výhony, zkrácené asi o jednu třetinu.Všechna ramena by měla mít přibližně stejnou délku. Střední výhon necháme přečnívat přes boční ramena – z něj pak vyrostou kosterní větve stromu.

Zdroje info:

https://www.denik.cz/zahrada/vysazujeme-ovocne-stromy-specifika-jarni-vysadby-20190403.html

https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/strucny-navod-na-vysadbu-ovocnych-stromu/

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.