Jak se zachovat, pokud objevíte doma hnízdo vos nebo sršní

hmyz

K příchodu parných, letních dní, patří mimo jiné i opětovné objevení se poletujícího hmyzu. Nápadné bzučení, které je slyšet za okny vašeho domu, ovšem může znamenat i hnízdo, které si hmyz během jara vybudoval až příliš blízko vás. Pokud takové vosí nebo dokonce sršní hnízdo objevíte, neváhejte zavolat odborníky. Nikdy se do bourání hnízda sami nepouštějte. Pokud máte váš majetek pojištěný, vyjde vám s likvidací hnízd vstříc i pojišťovna.

Hmyz a jeho hnízda

Hmyz si často staví hnízda na místech hůře přístupných, a tudíž je velmi obtížné se k nim dostat. Najdete je často pod okapy, na půdách, anebo kolem oken ve větších výškách. Často se vosy nebo sršně usídlí na vašich balkonech, nebo na rámech vašich oken. Jsou-li vosy hladové a mají-li kde získat jejich potravu, je možné, že se právě tam budou často vydávat, třeba do vaší kuchyně. Jejich častější návštěvy budou pravděpodobně první známkou toho, že se hmyz zabydlel ve vaší blízkosti.

Do likvidace větších a objemných hnízd se ale nikdy nepouštějte. Může v nich sídlit i několik stovek vosích nebo sršních zákeřníků. Bodnutí od nich je často velmi nebezpečné a bolestivé. Píchnutí je nebezpečné hlavně pro ty, kteří trpí alergií. Také v případě bodnutí do dutiny ústní volejte neprodleně záchrannou službu na lince 155.

vosa

Foto: Pixabay

S likvidací dlouho neotálejte

K hnízdu, které přímo ohrožuje osoby na veřejných prostorách, je možné zavolat i hasiče. Ti si snadno poradí i s likvidací hnízd ve výškách a na hůře přístupných místech. Pokud ale hnízdo nepředstavuje obecné ohrožení, budete muset najít jiné řešení.

Likvidace hnízda vedená specializovanou firmou vyjde v přepočtu na 2500-4500 Kč. Pokud máte svůj dům pojištěný tak, že je podobný zásah jeho součástí, částka se vás dotýkat vůbec nebude a půjde na vrub pojišťovny. V opačném případě budete muset částku zaplatit sami.

Důležité je nepokoušet se zlikvidovat hnízdo svépomocí. Jedná se o poměrně nebezpečný podnik a je lepší nechat jej na profesionálech. Také je nutné brát v potaz, že hnízda, která nikoho neohrožují není důvod likvidovat. Naopak, je to vždy špatné.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/vosy-srsne-hnizdo-odstraneni-zasah.A190721_195828_hobby-mazlicci_bma

https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/srsen-ne-prijemny-soused-jak-se-zbavit-srsniho-hnizda

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.