Vyrobte si vlastní a kvalitnější domácí prostředek na nádobí

Umývání nádobí

Pokud jste někdy použili přípravky na připálené nebo mastné povrchy, víte, jak užitečné jsou. Speciální čisticí prostředek rychle odstraní odolné skvrny a ulpělé nečistoty na hrncích, nádobách, nerezové oceli, fritovacích hrncích a dalších věcech a umožňuje vám je po několika minutách setřít. Tyto přípravky bývají drahé, ale naštěstí je tu alternativa!

Když se snažíte najít náhradu za speciální přípravky, nemůžete použít hned to první, co vám přijde pod ruku a prostě to nalít do rozprašovače. V případě, že čisticí prostředek není zředěný vodou a izopropylalkoholem, ucpe otvory.

Použijte 1½ polévkové lžíce lihu do rozprašovače

Když hledáte recept, jak vytvořit speciální přípravek na mytí velmi znečištěného nádobí, nemůžete vynechat líh. Je to jedna z nejdůležitějších látek, která funguje nejlépe při odstraňování nečistot a špíny. Začněte tedy tím, že do rozprašovače nejprve nalijete 1½ polévkové lžíce 70 % isopropylalkoholu.

Do rozprašovače přidejte 4 polévkové lžíce mýdla Dawn

Po přidání 70 % isopropylalkoholu do rozprašovače přesně odměřte 4 polévkové lžíce (¼ nádoby) přípravku – mýdla Dawn a nalijte jej k lihu…

Pro lepší vůni využijte 8 kapiček esenciálního oleje

V případě, že potřebujete dodat svému vlastnímu čisticímu prostředku vůni, budete moci do lahvičky přidat asi 8 kapek esenciálního oleje dle vlastního výběru. Nejlepší vůně, které jsou rovněž využívány nejvíce zahrnuje citron, levanduli, tea tree, mátu peprnou a eukalyptus.

Nezapomeňme ani na destilovanou vodu

Konečným přípravkem, který budete potřebovat je destilovaná voda. Naplňte rozprašovač destilovanou vodou a zastavte, když je asi ½ palce pod okrajem.

Snažte se velmi opatrně směs promíchat

Po využití všech ingrediencí v rozprašovači zašroubujte víčko tak, aby nic nevyteklo ven. Jemně lahví otáčejte a pohybujte s ní ze strany na stranu, aby se suroviny smíchaly.

Nakonec nechte směs několik hodin odstát

Umývání nádobí 2
Foto: Pixabay

Pokud jste úspěšně došli až sem, je na čase vámi připravený přípravek nechat alespoň 4 hodiny odstát. To poskytne všem přípravkům a čisticímu prostředku na nádobí čas, aby se dostatečně spojily s vodou.

Na co jej můžete ještě použít?

Tuto směs lze využít i v jiných oblastech domácnosti, díky čemuž je ještě cennější. Několik nejlepších způsobů použití zahrnuje:

  • čištění okenních kolejnic
  • odstraňování olejových skvrn z oblečení
  • čištění dlaždic a spárovacích hmot
  • leštění nerezových vodovodních baterií a přístrojů
  • odstraňování skvrn na kobercích
  • zbavení se zbytku mýdla na sprchových dveřích

Zdroje info: maidforyou.com, lifehacker.com

Náhledové foto: Pixabay