Ne červ, ale červec: na tohoto škůdce si dejte pozor

červci

Naše pěstitelské úsilí se snaží zhatit celá řada škůdců. Patří mezi ně i červec, škůdce, který není příliš známý. Škodit ale dokáže mohutně.

Co jsou červci?

Červci mají drobné oválné tělo zpravidla světlé barvy, které je obaleno jakýmsi vatovým pouzdrem, ze kterého vystupují jednotlivá vlákna. Nejčastěji ho lze vidět na spodní straně listů v podobě bílých larviček, které se dokáží na plochu listu pevně přichytit. Larvy bývají drobounké, o velikosti 3 – 5 mm. Zachytit tento drobný hmyz pouhým okem na první pohled je celkem nesnadné. Jeho záchyt odhalí většina zahrádkářů a pěstitelů až ve chvíli, kdy už je jeho výskyt rozsáhlý.

Samička dokáže během krátké doby naklást až sto vajíček do vatových kokonů. Červci patří mezi škůdce, kteří mohou napadnout nejen venkovní, ale i pokojové rostliny. Tomuto typu hmyzu se daří především tam, kde je teplo a sucho. Bohužel, zbavit se tohoto neřáda není tak úplně snadné.

červci

Foto: Arlo James Barnes, CC0, via Wikimedia Commons

Červci jsou rozvětvená rodina

Červců existuje více jak 2200 druhů, z toho asi 150 druhů žije u nás. Ničí především ovocné stromy, jako je například jabloň, meruňka, višeň, švestka apod. Červci ale nejsou vybíraví a často napadnou i zeleninu jako je například okurka, cuketa, brambory, nebo rajčata. Nepohrdnou často ani keři, kde rostou borůvky. Napadají nejvíce oslabené rostliny, ze kterých sají jejich šťávy. Rostliny tak oslabují, posléze i vysilují. Ubránit se těmto škůdcům nedokáží často ani pokojové rostliny.

Napadeným pokojovkám zprvu slábnou a žloutnou listy, které se vlivem ztrát rostlinných šťáv postupně deformují i listy. Červci navíc produkují tekuté výkaly zvané medovice, které posléze prohlubují šíření houbových chorob. Množit se dokáží červci rychlostí blesku, a to i v domácím prostředí, kde často napadají i velmi oblíbené orchideje.

Jak s červci zatočit?

Likvidace červců je na delší čas. Pokud je zachytíte venku, počítat můžete s pomocí některých jejich biologických nepřátel jako jsou například draví brouci nebo parazitické vosy. Přilákat blíže je pak můžete výsadbou máty, kosatců nebo měsíčku.

Než přistoupíte k postřikům insekticidy ze skupiny pyrethroidů, zkuste raději babské rady. V jarovém roztoku na nádobí nechte vylouhovat tři dny cigaretové nedopalky. Postižené listy otírejte tímto roztokem jemným hadříkem. Květináče, stolky i parapety řádně vyčistěte dezinfekčními prostředky s obsahem chloru.

Zdroje informací: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-392797-cervci-mali-zabijaci-venkovnich-i-pokojovych-rostlin

https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-se-zbavit-cervce-30000728.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.