sara-cervera-4caIPcmVDII-unsplash

Vyrobte si domácí bílý jogurt. Je to snadné a ještě ušetříte

Bílý jogurt patří mezi základní potraviny v jídelníčku většiny z nás. Na trhu jich seženete nepřeberné množství. Liší se nejen značkou, obalem nebo cenou, ale také kvalitou. Bohužel ne všechny bílé jogurty stojí svojí kvalitou za to a mnozí z nás kolikrát ani netuší, co vlastně konzumují. Mnohem lepší je vyrobit si bílý jogurt doma. Je to překvapivě snadné a ještě na tom ušetříte.

Domácí bílý jogurt bez špetky chemie

Nezáleží na tom, jestli si dáváte bílý jogurt jen tak, přidáte do něho trochu marmelády, pochutnáte si na něm s hrstkou müssli nebo ho používáte jako přísadu třeba do moučníků. V každém případě určitě chcete sobě a rodině dávat jen to nejlepší – a nejlepší volbou je vyrobit si domácí jogurt, ve kterém nebude ani špetka chemie.

jogurt

Foto: Unsplash

Výroba jogurtu je překvapivě jednoduchá

Výroba jogurtu není žádná raketová věda. Mile vás překvapí, jak snadné to a je a možná se dokonce plácnete do čela, proč jste si už dávno nedělali vlastní jogurt a utráceli peníze za ty z obchodu.

Co budete potřebovat:

  • nerezový hrnec
  • teploměr na zavařování
  • 2 zavařovací sklenice
  • 0,7 l plnotučného mléka
  • půl hrníčku bílého jogurtu s živými kulturami

Postup:

Do hrnce nejdříve nalijte vodu a vložte do ní zavařovací sklenice, které ve vroucí vodě sterilizujte, abyste zlikvidovali všechny bakterie. Následně vodu vylijte a sklenice položte na čistou utěrku, kde je nechte vyschnout a vystydnout.

Do hrnce nalijte mléko, zapněte plotnu na střední výkon a nechte mléko dosáhnout 85 °C. Teplotu snadno ohlídáte pomocí speciálního teploměru. Jakmile mléko dosáhne požadované teploty, sejměte hrnec ze sporáku.

Mléko poté nechte vystydnout na 45 °C, opět kontrolujte teploměrem, trvá to cca 20-30 minut. Během čekání vložte do každé zavařovací sklenice půlku daného množství bílého jogurtu. Jakmile mléko dosáhne požadované teploty, přidejte ho do zavařovacích sklenic a pořádně promíchejte. Pak už jen stačí sklenice dobře zašroubovat.

Dejte mu čas

I když vás možná už během přípravy bude honit mlsná na tu dobrotu, která vám vznikne pod rukama, je potřeba dát domácímu jogurtu čas a nechat ho alespoň 8 hodin odpočívat. Během této doby s ním ideálně nehýbejte. Po uplynutí dané doby vložte jogurt do lednice a jakmile se vychladí, můžete si na něm směle pochutnat.

Zdroj info: https://www.snadnobydlet.cz/vyroba-domaciho-levneho-jogurtu-bez-chemickych-prisad-je-prekvapive-snadna/

Náhledové foto: Unsplash

Bydlení a zahrada mě baví. Ráda se podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *