Co patří do kompostu a co v něm nemá co dělat?

01_kompost

Kompostování je fenoménem současnosti a mezi zahrádkáři se začíná stávat standardem. Dokonce i lidé v bytech si zřizují na balkónech malé komposty, aby si pro své rostliny připravili úrodnou půdu plnou živin. Kompostování je ekologické, šetří peníze a jeho protřednictvím lze zpracovat velký objem odpadu. Občas se ale stane, že lidé nemají jasno v tom, co do kompostu patří a co již ne.

Kompost není popelnice

Čas od času se najde někdo, kdo má o kompostu a kompostování poněkud mylné představy. Fakt, že do kompostu nepatří běžný odpad je asi jasné každému, od toho jsou jiná místa. To, že by se kompost měl obejít bez kostí, zbytků masa a ryb, které mohou začít hnít, už ale mnohým tak jasné není.

Do kompostu rozhodně patří zbytky ovoce a zeleniny. Ale pozor, ovoce lze dávat do kompostu pouze bez pecek. Stejně tak neuděláte chybu se suchými rostlinami, listím a květinami, které nejsou napadeny škůdci. I ty na kompost patří.

Větvičky, různé hobliny, nebo kůra stromů je také vhodnou součástí každého dobře zavedeného kompostu. A nemusíte se bát přidat ani kávu.

02_kompost

Foto: Pixabay

Jak je to s vodou?

Kompost nevystavujte ani dešti, ten by totiž mohl kompost připravit o živiny. Příliš mokrý kompost zkrátka k úspěchu nepovede. Je proto vhodné přikrýt jej fólií, která svede vodu pryč. Pozor je třeba dát jen na to, že mezi fólií a vlastním kompostem je ale třeba ponechat mezeru, aby se vlhkost mohla odpařovat.

Stejně tak je nevhodné přímé sluneční záření, které kompost naopak vysuší. Dobře založený kompost znamená, že v něm proběhne dostatečná přeměna organických látek na humus, který bude půdu dobře vyživovat. Aby bylo něco takového možné, je třeba jej uchránit před přílišnou vlhkostí i vysušením.

Kompost by měl mít vyhrazené na zahradě svoje místo. Ideálně patří tam, kde nic nepěstujete. Některé keře, například černý rybíz, by totiž mohly brát kompostu živiny a tím jej ochuzovat o humus. Je proto dobré ponechat si kolem kompostu dostatek místa, to se hodí i při vybírání kompostu a jeho údržbě.

Zdroj: https://www.novinky.cz/bydleni/zahrada/clanek/co-patri-a-nepatri-do-kompostu-40322248

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.