Domácí sirup

Výroba domácího sirupu: Jak na to?

Pokud si myslíte, že výroba domácího sirupu je náročná a zdlouhavá práce, pak jste na omylu.  Taková výroba domácího a zdravého sirupu vám nezabere moc času a zvládne ji každý.

Domácí je zkrátka domácí

Domácí sirupy dělaly už naše babičky a jejich léčivé účinky využívaly k léčení mnoha nemocí. Díky průmyslově vyráběným sirupů, jejich domácí výroba však ustoupila.  V průmyslově vyráběných sirupech je podíl ovocné složky ve většině případů minimální. Zářivé barvě sirupu vděčíme barvivům a chuti dochucovadlům a umělým aromatům.  A proč si vlastně nezkusit vyrobit poctivý, zdravý sirup přesně podle vaší chuti. Výroba je jednoduchá.  Jako ingredience můžete využít cokoli.  Od ovoce, přes některé druhy zeleniny až po bylinky.  S takovým sirupem můžete ochutit čaj, tvaroh i zmrzlinový pohár.  V letních měsících jsou skvělé k výrobě domácích limonád.

Ovocné sirupy a co je k jejich výrobě potřeba?

K výrobě těchto sirupů budete potřebovat ovoce, vodu a cukr.  Jestliže chcete, aby vám sirup déle vydržel, přidejte ještě kyselinu citrónovou.  Ovoce jen zalijte vodou a nechte vařit. V průběhu vaření se začne vytvářet pěna, kterou je třeba odstranit, aby se sirup nezakalil.  Sirup vařte do té doby, dokud ovoce nezměkne a nerozvaří se.  Vzniklou tekutinu přeceďte a s cukrem znovu zahřejte.  Samozřejmě, že čím více cukru přidáte, tím bude sirup hustší. Nakonec naplňte ještě horké do sklenic.  Dochutit sirup se dá bylinkami, kořením nebo třeba vanilkovým a mandlovým extraktem či citrusovou kůrou.

Sirup bez vaření

Sirup se dá vytvořit i bez vaření nebo přidaného cukru.  Trvanlivost takového sirupu sice bude kratší, ale zase neztratí kvalitu tepelnou úpravou.  Látky pro naše tělo zůstanou zachovány.  Sirup bez vaření vyrobíte tak, že omyté a vypeckované ovoce naskládáte do sklenice a podle chuti přidáte bylinky, koření nebo třeba med. Všechno promícháte, uložíte do temna a chladu a po dvou dnech přecedíte do  vymytých sklenice, které budete uchovávat v lednici.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *