Jak ochladit byt během horkých letních dnů?

Byt

S létem se pojí i pořádně horké dny. Některé domácnosti to zvládají bez problému, v jiných je nedýchatelno. Jak na ochlazení bytu ve vedrech? Máme pro vás několik tipů.

Využijte žaluzie, závěsy i rolety

To nejjednodušší, co můžete pro ochlazení bytu udělat, je zatáhnout žaluzie, rolety či závěsy. Sluneční paprsky se nedostanou dovnitř v takové míře, v jaké by pronikly bez zatažení.  V tomto boji jsou nejvíce efektivní závěsy, jejich hustá tkanina pochytí totiž hodně tepla. V jižní Evropě se tyto závěsy dokonce ještě namáčí.  Využít se však dá i rozprašovač.  V noci naopak žaluzie i závěsy odtáhněte, aby po zbytek noci teplo do místnosti nepouštěly.  V tom největším horku, také není dobré otevírat okna. Horký vzduch z venku by vám moc nepomohl.  Větrání můžete nechat až na noc, až se ochladí.

Větrák je nezbytnost

Pokud míváte v bytě v létě opravdu horko, je větrák do bytu nezbytností.  Aby se efekt větráku ještě více umocnil, zavěste před něj mokrý hadr, ručník nebo prostěradlo.  Dobré je také pro ochlazení bytu, rozmístit v něm misky s kostkami ledu.  Účinek na sebe nenechá dlouho čekat a navíc vás to nebude ani nic stát. Pomoct může i vytírání podlahy, které sice nemá nikdo rád, ale když se zvlhčí podlaha, zvlhčí se i vzduch.

A co pro sebe můžete ještě udělat, aby vám bylo dobře?

Na spaní volte vhodné povlečení buď bavlněné, nebo saténové, které bude chladit.  Jestliže neusnete bez přikrytí, ale pod peřinou je prostě horko, přikrývejte se jen prostěradlem.  Než půjdete spát, dejte své pyžamopyžamo zabalené do pytle na chvíli do mrazáku, příjemně vás pak osvěží.  Příjemně osvěží také vlažná sprcha, ale nikoliv studená nebo ledová. Tím byste si totiž moc nepomohli, ale spíše aktivovali proces pocení nebo také onemocněli. Přes opravdu horké dny, zkuste nepéct a příliš nevařit. Vařením v kuchyni se také samozřejmě ohřívá vzduch v kuchyni, a pokud máte malý byt, tak nakonec i v celém bytě.

Náhledové foto: Pixabay

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.