Postavit nový rodinný dům nebo koupit hotový?

Láká vás celý život myšlenka bydlet ve vlastním rodinném domě? Zvažujete, zda si dům koupit nebo se pustit do jeho stavby? Co je vlastně lepší a výhodnější? Těžko říct, protože jednoznačná odpověď neexistuje. Záleží totiž nejen na vaší povaze a představách, ale také na vašich potřebách, požadavcích a také možnostech, a to nejen finančních.

Co je důležité při stavbě svépomocí zvážit?

Mnoho lidí, kteří se rozhodnou bydlet ve vlastním rodinném domě a sami se pustí do jeho stavby, většinou má svůj vlastní pozemek či možnost ho výhodně koupit, nebo mají konkrétní představu o lokalitě, kde jejich vysněný dům bude stát. Pak už stačí vzít v potaz tři základní aspekty stavby domu svépomocí a dobře je zvážit; finance, kvalita, čas a k tomu ještě vaše zdraví a nervy. Ano, stavba svépomocí přináší značné vypětí, které vašemu zdraví a klidu na duši moc nepřidá.

Jaké jsou výhody a nevýhody rodinného domu, který si sami postavíte?

Obecně je vnímáno, že dům svépomocí přijde na menší peníze. Je to však otázka, protože málokdo započítá do celkové ceny své odpracované hodiny, a že jich je nespočetně. Mnozí si také říkají, že svůj dům budou stavět s poctivostí sobě vlastní, vždyť jim záleží na každé cihle. Bohužel druhou stránkou je řemeslná dovednost a zkušenosti se stavbou rodinného domu. Je důležité si uvědomit, že takto komplexní stavba je něco jiného než nahození zdi v předsíni na chalupě. Většina těch, co postavili svůj první dům, říká, že by další dům stavěli již úplně jinak nebo, že by se do stavby domu již nikdy nepustili.

Dalším aspektem je čas, který může být výhodou, ale i nevýhodou. Záleží na vás, zdali potřebujete rychle bydlet, jste ochotni žít, a to i několik let v rozestavěném domě, a máte-li vůbec čas se na stavbě podílet, a to jak vlastní prací nebo coby koordinátor najatých firem.

Je také důležité si uvědomit, že stavba svépomocí vám na několik let zcela přeorganizuje váš osobní život a půjdete z práce do práce. Mnozí lidé, zvláště pak v Praze, když všechny tyto aspekty zváží, ihned zadají na internetu do vyhledávače “prodej rodinné domy Praha” a hledají dům již postavený, který je ihned k nastěhování.

Rodinné domyRodinné domy ve Štěrboholech jsou připraveny ihned k nastěhování.

Výhody koupě nového rodinného domu

Nejdůležitějším aspektem je dobře si vybrat toho správného developera, který rodinný dům staví a prodává. Prověřte si nejen jeho minulost, realizované projekty, ale také současné aktivity. Při koupi nového rodinného domu vám odpadne trápení s rekonstrukcí a také zamezíte nepříjemným dodatečným „překvápkům“ a hlavně, vše si můžete předem prohlédnout a důkladně zkontrolovat.

Další výhodou je, že se můžete nastěhovat ihned a vše čeho se v domě dotknete, je krásné a nové. Většina lidí si také neuvědomuje, že developeři, zvláště pak při koupi rodinného domu v Praze, nabízejí domy ve velmi atraktivních lokalitách, které nejsou pro stavbu domů svépomocí běžně dostupné.

Společnost FINEP nyní například nabízí krásné rodinné domy ve Šterboholích, jež postavila v rámci rezidenčního projektu Malý háj nebo rodinné domy Britská čtvrť ve velice atraktivní lokalitě na Praze 5.

NovostavbaRodinné domy v rámci rezidenčního projektu Britská čtvrť nabízejí klidné bydlení v zeleni.

Ač se rozhodnete stavět dům svépomocí nebo stavbu vaše nové bydlení svěříte do rukou odborníků, přejeme vám, ať se vám zadaří a vše dopadne podle vašich představ.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

2 komentáře

  1. Werner Zahrl Odpovědět

    Zdravím Vás,
    vzhledem k tomu, že v současné době se ve stavebnictví používá celá řada materiálů, které ne vždy jsou zdravotně nezávadné (chemikálie, syntetické sloučeniny atp.) Zajímalo by mne zda existuje doporučená lhůta k nastěhování do novostavby od jejího dokončení. .

    Předem děkuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *