Bazén

Bazénová filtrace: Jakou vybrat?

Během léta si vodu užíváme nejen u moře, na koupališti, ale i v našich bazénech. Vodu nám ohřívá slunce, ale čištění bazénu už je na nás.  Pomoct nám však může bazénová filtrace. A jaký typ filtrace vybrat?

K čemu je filtrace dobrá?

Filtrace zachycuje nečistoty ve vodě bazénu. Proto stavba bazénu není jen radost z koupání, ale i starost o filtraci nebo spíše jakou filtraci vůbec vybrat.  Prvním parametrem při výběru je průtok. Průtok by měl být takový, aby filtrování celého bazénu netrvalo déle, jak  3-4 hodiny.  To znamená, že např. při objemu bazénu 15 000 litrů, potřebujete filtraci s průtokem nejlépe 5 000 l/ h. Při menším výkonu se samozřejmě bazén důkladně nepročistí.  Se správnou filtrací omezíte navíc i dávkování chemie a tím pádem ušetříte i finance.

Kartušová filtrace

Pokud máte bazén třeba na chatě, kam jezdíte jen na víkendy, vystačíte si s kartušovou filtrací. Ta bývá doporučována do menších nadzemních bazénu a právě při příležitostném koupání. Výhodou takové filtrace je nízká cena, ale naopak nevýhodou je náročnější údržba.  Filtrace má totiž papírovou vložku  skrze, kterou se čistí voda a je potřeba ji měnit dle frekvence provozu během sezóny. V případě každodenního koupání, by se vám taková filtrace moc nevyplatila.

Písková filtrace k bazénu

Druhým typem je filtrace písková. Tato filtrace je velmi oblíbená a používá se do nadzemních i zapuštěných bazénů.  Písková filtrace funguje tak, že voda protéká přes filtr z křemičitého písku a ten zachycuje nečistoty. Voda je tak vlastně čištěna stejně, jako v přírodě. Velkou výhodou je snadná údržba, a když zakoupíte správnou velikost, zvládne vyčistit i velké bazény, kde se během sezóny koupe hodně lidí.  Filtrační náplň vyměňujete podle toho, jak moc bazén používáte, ale většinou stačí jednou za 2-3 roky.  A pokud s čištěním nechcete dělat žádné starosti, pořiďte si koupací jezírko, ve kterém vodu čistí rostliny.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *