Výroba domácího jogurtu nemusí být složitá

Mléčné výrobky patří mezi nedílnou součást stravy každého z nás. Když se podíváte do regálů v mnohých obchodech, tak zjistíte, že také dokážou udělat v peněžence obrovský průvan. Jejich ceny jsou čím dál tím vyšší, a tak není od věci udělat si doma vlastní jogurt, který bude mnohem levnější, kvalitnější a také zdravější. Učinit tak můžete klidně v jogurtovači. Pokud jej ale nemáte, pak nezoufejte! Receptů na takovýto jogurt je velké množství. My se soustředíme na jeden z nich. Který skutečně dokáže nabídnout skvělý domácí jogurt se vším všudy.

Na kolik vyjde domácí jogurt

Základem každého domácího jogurtu je v každém případě mléko přímo od zemědělce. Ideální může být i mléko z automatů, jež jsou právě zemědělci provozovány. Většinou stojí toto mléko okolo 15 až 20 korun. Z jednoho litru mléka se dá vyrobit celkem 6 kelímků jogurtu. Když se tedy cena rozpočítá, pak vyjde jeden jogurt domácího typu okolo pouhých 4 korun. Tato cena je oproti kupovaným jogurtům doslova luxusní.

Co budeme potřebovat

Základem celého receptu je 1 litr domácího mléka. Dále potřebujeme pořádný smetanový jogurt. Optimální volbou je Choceňský jogurt, nicméně zvolit je možné i jakýkoli jiný typ opravdu bohatého jogurtu. Pak stačí jen teploměr, skleničky a v neposlední řadě také utěrka.

Postup přípravy domácího jogurtu

Výroba domácího jogurtu není nijak složitá. Jeden litr mléka na počátku zahřejeme až na bod varu. Pak mléko budeme pomalu přelévat z jedné nádoby do druhé a následně při vychladnutí na teplotu okolo 50 stupňů Celsia do něj vmícháme dvě lžíce choceňského jogurtu. Ten funguje jako startovací kultura, díky níž se z mléka postupně stane jogurt. Po promíchání celé směsi pak necháme jogurt pomalu odležet do druhého dne pod utěrkou. Druhý den je vše hotovo. Jogurt můžeme jíst. Nechat byste si ale měli opět množství dvou lžic jogurtu, které pak budou fungovat jako startovací kultura. Při podávání lze jogurt svěle dozdobit ovocem a bude vypadat třeba jako na našem obrázku.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *