Koks

Vyplatí se stále koks a topení koksem

Topení koksem bylo v minulosti jasnou jedničkou. Jedná se totiž o vynikající výhřevné palivo, které dokáže zajistit dostatečné množství tolik potřebného tepla. V současné době se od něj již upouští a stěhuje se spíše na chaty a chalupy. Pravda je ale taková, že ekonomické hledisko u mnohých lidí převládá a volí jej jako nejlevnější palivo. Ekologická zátěž u koksu je ale poměrně vysoká, a tak není od věci zvolit jinou alternativu. Přesto se podíváme na možnosti vytápění koksem a na další detaily, které se jej týkají.

Co je koks?

Vycházet bychom měli z toho, že ne všichni přesně ví, co vlastně koks je. Jedná se tedy o pevný uhlíkem prosycený zbytek, který vzniká při výrobě černého uhlí. Vyrábí se konkrétně jak z nízkopopelového, tak i z nízkosirného černého uhlí. Při obrovských teplotách z něj zmizí prchavé látky, a to v peci, kde je omezený přístup kyslíku. Koks se vyznačuje minimální prašností, nicméně maximální výhřevností a jedná se prakticky o jediné povolené palivo v centrech větších měst.

Proč právě koks?

Jestliže momentálně žijete v oblasti, kde ještě nejsou inženýrské sítě, rozhodně si koks můžete vybrat, jelikož jde o nejekologičtější typ vytápění. Spalováním vzniká pouze minimum pro životní prostředí nevhodných látek. Dochází ke vzniku čistého CO2. Výborné je u koksu také jeho skladování. Manipulace s ním je také maximálně nenáročná. Zapomenout bychom neměli ani na jeho dostupnost, která je také bezproblémová. Jestliže si zvolíte kvalitní kotel, bude i jeho účinnost na nejvyšší možné míře.

Vhodné kotle pro topení koksem

Klasiku představují zejména kotle, které jsou určeny i pro spalování černého uhlí. Vy byste měli ale volit zcela specifické stroje s trojitým opláštěním. Teplota při spalování koksu je totiž mnohem vyšší, než je tomu u standardního uhlí. Výbornou volbou jsou hlavně automatické kotle na koks, které nevyžadují neustálou kontrolu toho, kolik se spálilo koksu. Ideální jsou ocelové kotle s účinností okolo 65 %, litinové mají účinnost nižší.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *