Solární panely

Vyplatí se solární panely na výrobu elektřiny

Solární panely na výrobu elektřiny jsou v současné době hodně diskutované. Není se čemu divit, jelikož dokážou ušetřit velkou porci elektřiny. Pravda je taková, že v minulosti dosáhl tento typ výroby elektrické energie jakéhosi boomu hlavně díky velkým dotacím, jež se na fotovoltaické systémy vztahovaly. Postupem času zájem jemně utichl, a to hlavně díky tomu, že se dotace postupně vyčerpaly. Mnozí lidé si tak myslí, že návratnost celého systému je velmi dlouhodobá. Opak ale může být pravdou, jelikož klesly ceny fotovoltaických panelů.

Novela energetického zákona

Stoprocentně není od věci znát novelu energetického zákona, která hovoří o tom, že bez licence můžete mít doma fotovoltaiku až do 10 kW. Tato novela by měla být přijata, což mnohým domácnostem otevře cestu k jejímu pořízení. Jen pro připomenutí je třeba říct, že většina domácích fotovoltaických systému nepřesahuje celkový výkon 5 kW. Solární panel mající příkon 230 Wp by měl při optimálních světelných i tepelných podmínkách dávat stejný výkon.

Bez dotací se může vyplatit

Pořízení moderních fotovoltaických článků se může vyplatit i bez dotací, které byly v minulosti jakousi samozřejmostí. Jejich cena je totiž mnohem nižší, než tomu bylo. Zvýšila se i jejich účinnost, což také nahrává k jejich koupi. Žádný zelený bonus a zvýhodněná cena výkupu sice neexistují, vy ale můžete počítat s maximální úsporou pro vaši domácnost, kterou fotovoltaický panel bez problémů po celou sezonu dokáže obsloužit. V zimě bude vytápěn řešeno elektřinou, nicméně i tak se její cena za rok dostane na úplné minimum, což je pro běžného uživatele skvělá zpráva.

Kolik energie vyrobí domácí elektrárna

Kvalitní fotovoltaický systém na střeše dokáže vyrobit dostatek elektřiny. Tradičně se uvádí, že je možné získat až 140 kWh na jeden metr čtvereční ročně. Paradoxem je bohužel fakt, že když potřebujeme v domácnosti co největší množství elektřiny, fotovoltaika jí vyrobí nejméně. Vše funguje i naopak. V létě jí máte neskutečné množství, přičemž k vytápění nedochází.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *