IPA

Vyplatí se lepenka IPA, nebo jiný asfaltový pás

V současné době existuje na trhu velké množství nejrůznějších hydroizolačních materiálů vyznačujících se různými vlastnostmi. V minulosti byly na trhu lepenka IPA, sklobit nebo takzvaný térový papír. Dnes se většina lidí poohlíží pouze po samotném názvu IPA, jenž ale označuje pouze jednu jedinou věc. Buďme tedy konkrétnější a soustřeďme se na jednotlivé typy hydroizolačních pásů poněkud přesně ji a přehledněji.

Dělení asfaltových pásů dle materiálu asfaltu

Na trhu je v současnosti možné zakoupit celkem tři typy asfaltových pásů. Jedná se konkrétně o tyto:

–          asfaltové pásy s asfaltem oxidovaným

–          asfaltové pásy s SBS modifikovaným asfaltem

–          asfaltové pásy s APP modifikovaným asfaltem

Rozdíl mezi jednotlivými typy spočívá hlavně v teplotní rezistenci konkrétního materiálu. Nejvyšší teplotní stálostí disponují APP pásy. Nabízejí možnost efektivní hydroizolace i střech s vyšším spádem. Maximální odolnost vůči mrazu nabídne SBS modifikovaný pás. Jsou dokonale elastické, takže jejich rozpínání stoprocentně stojí za to. Oxidované pásy jsou teplotně poměrně omezené a vadí jim mnohdy aplikace při nízkých teplotách. Podobně jsou na tom i APP pásy.

Nosná vložka v hlavní roli

Velmi důležitou roli hraje mimo jiné také nosná vložka. Na ní často závisí ty nejdůležitější vlastnosti asfaltových pásů. Podle nasákavosti lze vložky rozdělit do dvou kategorií. Tu první tvoří nasákavé nosné vložky a druhé nenasákavé, mezi něž se řadí třeba skelná tkanina anebo polyester.

Materiálové rozdělení vložek:

–          papírové vložky

–          polyesterové vložky

–          vložky ze skelné vaty

–          kovové nosné vložky

–          kombinace předchozích materiálů

Využití asfaltových pásů

Asfaltové pásy se nejčastěji využívají jako spodní izolace stěn. Pokud tedy postavíte základy, měla by na nich tato izolační vrstva být. Mnohdy zde najdeme i pásy proti pronikání radonu, a to v případě jeho zvýšeného množství v půdě. Vhodné jsou asfaltové pásy i na střechy menších budov, garáží a podobných staveb. U klasických rodinných domků se používá spíše hydroizolační fólie.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *