Pepř

Vypěstujte si svůj vlastní domácí pepř

Plody pepřovníku černého mají své využití snad v každé kuchyni na celém světě. Svoji aromatickou štiplavou vůní dokážou ochutit spoustu jídel a salátů. Dobře to věděli již naši předkové a trh s pepřem byl nesmírně lukrativní již ve starověku. Jinými slovy, pepř se vyvažoval zlatem. Dnes již za pepř zlatem platit nemusíme a jeho nedostatkem také netrpíme, stačí si zajít do nejbližšího supermarketu. Napadlo vás ale někdy, že byste si pepř vypěstovali doma sami? Na celý rok se v květináči asi nezásobíte, ale i tak má pěstování vlastního pepře svoje kouzlo.

Pepřovník černý

Pepřovník roste jako liána a v tropických oblastech dorůstá výšky kolem patnácti metrů. Původem pochází z Indie, dnes se ale pěstuje po celém světě. I u nás se pěstuje jako popínavá rostlina, která se dá vysadit i do obyčejného květináče. Podmínky pro růst jsou u této popínavky poměrně nenáročné, což je samozřejmě dobrá zpráva pro ty, kdo si chtějí zkusit její domácí pěstování.

Rostlina má tmavě zelené listy ve tvaru srdce a plody, které známe – podle toho, ve které fázi se sklidí – jako pepř černý a bílý.

Pepř

Foto: Pixabay

Pěstování pepřovníku

Rostlinu lze vypěstovat ze semen, nebo z odnoži, které se zasadí do substrátu v době, kdy jim vyklíčí kořínek. Semena se sází po vyklíčení, které trvá zhruba 6-8 týdnů v substrátu v hloubce 0,5 – 1 cm. Substrát se připraví tak, že se v poměru 2:1 smíchají dva díly rašeliny a jeden díl písku.

Rostlina roste vcelku velmi rychle a je dobré ji zajistit oporu v podobě tyče, kolem které se bude otáčet směrem nahoru. Pokud bude půda bohatá na živiny a bude dostatečně nakypřená, je velká šance, že se na ní časem objeví i plody.

Rostlina by se měla pěstovat při pokojové teplotě tam, kde se spíše sluneční paprsky rozptýlí. Přímé sluneční záření by totiž mohlo listy zcela vysušit, proto se nebojte v suchých místnostech rostlinu trochu rosit. Bude mít tak podobné podmínky růstu jako v tropech.

Zdroj informací: https://www.blesk.cz/clanek/bydleni-hobby/690184/vypestujte-si-vlastni-pepr-poradime-vam-jak-na-to.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *