Výhody zelené střechy a pro jaké nemovitosti je vhodná

V dnešní době se počítá snad každá úspora energie. Elegantním řešením přitom mohou být zelené střechy. Mají celou řadu výhod a potěší i svými nízkými nároky na údržbu. Podívejte se, pro jaké domy je taková střecha vhodná a co všechno může přinášet za praktické výhody.

Hlavní výhody zelené střechy

Zelená střecha je doslova pokladem, který má svůj význam pro lidi, kteří bydlí v daném domě a zároveň přináší příležitosti pro volně žijící živočichy, kterým vznikne nová zelená plocha třeba i v rušném a jinak zastavěném městě. Jednou z obrovských výhod zelené střechy je její schopnost izolace. V létě totiž pomáhá ochlazovat celou stavbu. V zimě naopak poslouží jako přirozená izolace před únikem tepla. Kromě toho zadržuje vodu a může svým způsobem sloužit jako mírná klimatizace i pro okolí. Výsledkem tak bývá zlepšení mikroklima v těsné blízkosti domu se zelenou střechou.

Instalace na nové stavby i v rámci rekonstrukce

Pokud se vám zelená střecha libí, ještě není vyhráno. Bohužel se totiž nehodí pro každý dům. Musí totiž být splněn základní požadavek, aby byl sklon střechy maximálně do 30 stupňů. U více strmé střechy by totiž docházelo k vyplavování zeminy a cenných látek. Důležité také je, aby měla střecha dostatečně pevnou konstrukci. Ohledně toho se však musíte poradit s profesionály v oboru. Obecně je však možné instalovat zelenou střechu i v rámci rekonstrukce nemovitosti. Navíc jde o stále více populární volbu u nových domů.

Foto: Pixabay

Aktuální dotace

Obecně je pořízení zelené střechy výhodné po všech stránkách. V rámci energetických úspor jsou totiž takové střechy zařazeny do dotačního programu Nová zelená úsporám. Finanční příspěvek může být až do výše 800 korun za jeden metr čtverečné nové zelené střechy. Více informací vždy najdete na stránkách určených k dané dotaci, nebo se můžete poradit s odborníky v této oblasti.

Zdroj: https://www.denik.cz/stavba/zelena-strecha-je-terno-davaji-na-ni-dotaci.html a https://www.zivestavby.cz/cs/zelena-strecha

Náhledové foto: Pixabay