Jak reagovat na včelí roj na zahradě

včely

Léto je už za dveřmi a nám se rojí v hlavě myšlenky na tom, jak si jej pořádně užít. K jeho první části ale někdy patří také i rojení včel, které vypadá na první pohled nebezpečně. Pokud ale bude člověk znát základní zásady chování, nic se nestane a včely i lidé si brzy půjdou každý svojí cestou.

Včelí rojení

Nejedná se o neobvyklý jev, který by nás měl nějak příliš překvapit. Královna při rojení opouští své dosavadní hnízdo, aby mohla vyhledat lepší bydlení pro ostatní včely. Ty ji budou samozřejmě následovat. Zasahovat do tohoto zcela přirozeného procesu je naprostý nesmysl a byla by to velká chyba. Rozhodně se o to nesnažte.

Na mnoha nenápadných místech, třeba v rohu vašeho domu, nebo v úkrytu pod větví, se tak může objevit schoulené klubíčko roje tvořeného tisícovkami užitečných včel. Je na místě si také uvědomit, že hmyzu stále ubývá. Je proto potřeba uchovat každičký kus poletujícího hmyzu.

včely

Foto: Pixabay

Správná reakce

Je samozřejmě pravda, že když včelám vlezete do jejich teritoria, nepočítejte s tím, že vás vezmou na milost. Můžete to od nich pěkně schytat. Vyhodnotí vás nejspíš jako predátora, který jim ohrožuje královnu. Může to být pro člověka poměrně nebezpečný hazard.

Z toho také plyne správný postup, který je třeba zvolit, pokud si včely pro rojení vyberou takové místo, že vás nějakým způsobem omezují. O pomoc poproste zkušeného včelaře. Ten samozřejmě nebývá v každé obci, a proto o pomoc s vašimi včelami požádejte v takovém případ rovnou obecní úřad. Pouze v případě, že včely někoho přímo ohrožují, je možné volat hasiče či deratizační službu. Bohaté zkušenosti a letitá zkušenost včelařů ochrání nejen včely, ale i vás. A právě proto se jedná o správnou volbu.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/co-kdyz-se-zacnou-rojit-vcely-na-zahrade-20220619.html

https://www.ivcelarstvi.cz/mame-roj-na-zahrade/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.