Jak vybrat multimetr: Tyto aspekty se vyplatí brát v potaz

Multimetr

Potřebujete měřit elektrické veličiny? Pak se neobejdete bez spolehlivého multimetru. Ten by měl disponovat nejenom základními funkcemi měření elektrického proudu a napětí. Měřit by měl také elektrický odpor a některé další veličiny. Ty lepší modely již disponují hodně zajímavými funkcemi, které se vyplatí využívat. My se v následujících řádcích zaměříme na to, jak takový multimetr vybrat. Alternativ i ukazatelů kvality přístrojů je hned několik.

Jaké druhy multimetrů jsou na trhu?

Vybírat lze z mnoha různých variací multimetrů. Jakousi klasiku představují především ty ruční. K dispozici jsou hlavně v digitální podobě. Multimetry s analogovým zobrazením již z trhu postupně zmizely. Podívat se na přenosné multimetry ostatně můžete třeba na https://www.tme.eu/cz/katalog/digitalni-multimetry-prenosne_112610/. Jinak je možné volit také stolní multimetry, jež jsou tradičně integrovány v desce pracovního stolu. Hodně oblíbené a používané jsou hlavně v různých servisních střediscích a laboratořích. Mimochodem, za multimetry se považují také proudové kleště.

 

Multimetr

Foto: TME

Hlavní aspekty pro nákup multimetru

Určitě je nutné brát v potaz hlavně normu IEC 61010-1, jež se zabývá použitím konkrétních přístrojů. Konkrétně byste se měli zaměřit na obvody označované jako CAT, existují hned čtyři. Jistě nelze zapomenout na měření metodou True RMS. Jedná se o skutečné efektivní hodnoty střídavého napětí. Stoprocentně je důležité brát v potaz hlavně:

  • přesnost měření přístroje,
  • rozlišení displeje,
  • nároky na konkrétní aplikaci v daném prostředí,
  • měřicí rozsah
  • a další aspekty.

Rozhodně nelze zapomínat ani na ergonomii a optimální čitelnost displeje v různých podmínkách. Jinak je neskutečně důležitý také servis. Pokud hledáte opravdu kvalitní přístroje a servis, podívejte se přímo na tme.cz.

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.