Výhody a nevýhody vinylové podlahy

01_vinyl

Podlaha je dost možná tou nejpodceňovanější částí našich bytů, resp. málo si uvědomujeme, jak moc je ve skutečnosti namáhaná a jakou zátěž musí snést. Celý den po ní chodí obyvatelé nebo uživatelé interiéru, musí snášet tak od stojícího nábytku, padají nám na ní věci, rozlévají se tekutiny apod. Výběr podlahy je tak velmi důležitou součástí každého zařizování nebo rekonstrukce bytu. Na výběr je naštěstí dostatek různých materiálů a typů podlah, takže si každý může vybrat ten, který bude nejlépe odpovídat jeho požadavkům. Mezi v současnosti oblíbené typy podlah patří ty vinylové. Jaké jsou jejich výhody?

Vinylová podlaha

Jak již jejich název napovídá, hlavním konstrukčním materiálem tohoto typu podlah je vinyl, který tvoří jejich vrchní vrstvu. Právě vinyl tak do velké míry určuje vlastnosti podlahy. A díky tomu, že jsou některé tyto vlastnosti opravdu zajímavé, získávají si vinylové podlahy stále větší popularitu.

Struktura vinylové podlahy sestává ze tří vrstev: podkladové, nosné a nášlapné (vinyl). Vnitřní vrstvy mohou být tvořeny různými materiály, hojně používané jsou např. směsi kameniva s vápencem. Obecně platí, že kvalitu a dobré funkční vlastnosti dávají podlaze spíše těžší materiály, v tomto textu se ale zaměříme spíše na vinylovou vrstvu.

02_vinyl

Foto: Pixabay

Výhody vinylu

Hlavním důvodem, proč si lidé vinylovou podlahu pořizují, je měkký došlap, který navíc pěkně hřeje, tepelně izolační vlastnosti jsou velmi dobré. Chození po vinylové podlaze je zkrátka velice příjemné. To ale není všechno a vinyl má i další výhody.

Vinylová podlaha má prakticky nekonečné možnosti povrchových úprav a může vypadat jako cokoliv jiného, to vše při výrazně nižší ceně. Vinyl je také nenáročný na údržbu a snadno se pokládá.

Vinylové podlahy vykazují vysokou odolnost a příliš jim nevadí rozlité tekutiny, pády předmětů ani každodenní provoz. Ne náhodou se vinyl (samozřejmě ve speciální verzi) používá i v komerčních objektech, a dokonce i v průmyslových provozech. Pod vinylovou podlahu lze také bez problémů nainstalovat podlahové topení.

Nevýhody vinylové podlahy

Jako každý materiál, i vinyl má také určité nevýhody. I přes svoji obecnou odolnost je vinyl náchylný pro proříznutí ostrými předměty, což je poškození, které potom nelze opravit. Delší tlak může vytvořit protlačená místa a ani akustická izolace není moc dobrá (to lze ovšem napravit přidáním další vrstvy).

Vinylových podlah je na trhu velké množství, a ne všechny jsou stejně kvalitní. U těch horších, které mají např. velmi tenkou nášlapnou vrstvu, některé uvedené výhody mizí. Syntetický vinyl se také na konci své životnosti stává odpadem, který zatěžuje životní prostředí.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.