Boj s vlhkou stavbou – pomůže sanace zdí

Zeď

Zejména u starších domů se může stát, že je časem hodně vlhký a tato vlhkost představuje pro stavbu již výrazný problém. Nejčastěji je tento jev spojen s nedostatečnou izolací, která je buď zastaralá, či již opotřebená. Stejně tak můžete mít problém s vlhkostí stavby při koupi chat a chalup. My si dnes řekneme, jak s tímto neduhem bojovat. Pojďme tedy na to!

Může jít o nebezpečnou záležitost

Nadměrné vlhkosti v domě si všimnete snadno. Nejdříve cítíte zatuchlý zápach vevnitř či se na zdech objeví solné výkvěty. Dále může opadávat omítka na zdech či se zhorší kvalita vaší podlahy. Z problémů, které přináší vlhkost stavby, jsou tyto však ještě relativně neškodné. Problém je, pokud vás situace s vlhkostí přeroste a nejste s to ji kontrolovat. Může se pak degradovat kvalita stavební konstrukce, což vede k narušení statiky domu. Stejně tak svědčí vlhkost dřevomorce a jejímu růstu a rozšíření. K vysušení domu je pak nejčastěji potřeba sanace zdiva.

Sanace zdiva – nechte to na odbornících

Pokud se tedy bavíme o sanaci zdiva, určitě je dobré tento složitý proces nechat na odbornících, kteří se podobnými problémy zabývají. Nechcete přeci stavbě ještě více přitížit, což by se při nesprávné sanaci mohlo stát.

Sanace zdiva – o co vlastně jde

A co si pod pojmem sanace zdiva vlastně představit? Výsledkem sanace zdiva by mělo být buď vytvoření nové či obnova starší izolace. Pro sanaci zdiva se používá mnoho metod. Právě i s výběrem vhodné metody, která se hodí k vaší konkrétní stavbě, vám nejvíce pomůže odborník. Jednou z častých mechanických metod je takzvané podřezávání zdiva. To probíhá tak, že se ve zdi utvoří drážka, do níž se vloží vodotěsné izolace. Tato metoda se však může použít jen u staveb, které mají takzvanou průběžnou spáru ve svém zdivu. Nemá-li ji vaše stavba, musíte zvolit metodu jinou.

Zdroj info: https://www.asb-portal.cz/stavebnictvi/zaklady-a-hruba-stavba/obvodove-konstrukce/jakou-zvolit-technologii-sanace-vlhkeho-zdiva

Náhledové foto – Pixabay

Jan Mikulín - profile photo

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.