02_matrace

Vlastnosti matrací z paměťové pěny

Spánkem trávíme nezanedbatelnou část života a pouze pokud je dostatečně dlouhý a kvalitní, jsme schopni být aktivní a efektivní po celý den, který následuje po probuzení. K tomu, abychom se skutečně dobře vyspali, potřebujeme ale také dobré podmínky. Mezi ty nejdůležitější potom patří kvalitní a dobře zvolená matrace. Velmi populární jsou v tomto ohledu matrace z tzv. paměťové pěny.

Paměťová pěna?

Jako paměťová pěna se označuje materiál schopný na základě změn vnějších podmínek měnit svůj tvar a přizpůsobovat jej tělu člověka, který na matraci z něj leží. Pro matrace se tak za určitých podmínek jedná o ideální materiál, neboť poskytuje člověk dokonalou oporu.

Původ použití „memory foam“, jak zní anglický překlad pojmu paměťová pěna, lze vystopovat až ke kosmickému programu. Původně z ní totiž měli sedačky astronauté v raketoplánech, kteří díky ní lépe snášeli velká přetížení při startu. Poté našla využití i v nemocnicích, kde pomáhá zvládnout pacientům dlouhý pobyt na lůžku.

Výhody matrace z paměťové pěny

Největší výhoda matrace z paměťové pěny již byla zmíněna, jde o schopnost poskytovat oporu bez protitlaku, což snižuje potřebu člověka se „převalovat“. Díky tomu je spánek a odpočinek kvalitnější, čímž pádem bude kvalitněji prožitý i následující den. S touto matrací se stanou minulostí i bolesti zad, které mají původ právě v nedostatečné opoře pro páteř a celé tělo v průběhu spánku.

Paměťová pěna je lehká a má také velmi prodyšnou strukturu, v níž může vzduch cirkulovat a matrace tak nevlhne. V neposlední řadě je paměťová pěna materiál, který příliš nechutná roztočům a ti se v ní nebudou příliš usazovat. Paměťová pěna je cenově dostupná a člověk si může bez problémů vybrat přesně tu matraci, která mu maximálně vyhovuje.

Nevýhody matrace z paměťové pěny

I paměťová pěna má své nevýhody, nebo spíše omezení. Dokáže být ideálním materiálem pro matraci, ne ale pro všechny. Předně je třeba uvést, že paměťová pěna není vhodná pro děti a dospívající, kterým se stále vyvíjí páteř. Stejně tak by se paměťová pěna měla používat u postelí s lamelovými rošty, pro ty deskové a laťové není dobrou volbou.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *