Výhody a nevýhody domova bez televize

01_televize

Doby, kdy televize představovala středobod obytného prostoru, jsou pomalu ale jistě pryč. Ne snad, že by televize stále ještě nestále ve většině českých domácností, to samozřejmě ano, přibývá ale těch, kteří již televizi doma nemají a mít nechtějí. Toto rozhodnutí má své objektivní důvody a jako obvykle i svá pro a proti. Jaké jsou tedy nejčastější důvody pro vlastnění či naopak nevlastnění televizního přijímače?

Proč mít televizi?

Televize je v oblasti pasivně přijímané zábavy stále nepřekonaným médiem, stačí zmáčknout tlačítko a je to. Pokud chcete televizi konzumovat pouze jako pozadí, žádná jiná složba ani médium jí nemůže nahradit. Nemusíte procházet nekonečné seznamy pořadů nabízených streamovacími platformami nebo prohledávat domácí filmový archiv. Televize navíc nemusí být jen v obývacím pokoji, např. v kuchyni u vaření je televize k nezaplacení. Upřímně řečeno, její výhody tím ale víceméně končí. Zmínit lze snad jen finanční nenáročnost pokud si vystačíte se základní skladbou programů.

02_televize

Foto: Pixabay

Proč televizi nemít?

Příznivci domácnosti bez televize správně poukazují na to, že neexistuje nic, co by televize uměla a počítač, tablet či dokonce mobilní telefon nikoliv. Ať již se chcete koukat na jakýkoliv program, můžete si být jistí, že na počítači to jde také. Jistě, občas pouze v rámci placených služeb, ale jde to.

Dalším argumentem proti televizi v domácnosti je fakt, že stále existuje tendence umisťovat televizi do pomyslného středu daného pokoje a vůči ní orientovat veškeré ostatní vybavení. Osa televize – sedací souprava – křesla je tak pevně daná, což často znemožňuje navrhnout a uspořádat si interiér podle svého. Chybějící televize také uvolní v pokoji místo, který se tak stane vzdušnějším. Místo televize lze umístit např. krb (elektrický nebo bio krb lze mít i v panelákovém bytě).

Dalším dobrým důvodem k zavržení televize je potom to, že u televize večer často usínáme, což není příliš dobré pro kvalitu spánku. Ne, že by nebylo možné usnout i u filmu na monitoru počítače, neděje se tak ale příliš často.

Suma sumárum, téměř hamletovské rozhodnutí o tom, zda televizi mít či nemít, je věcí každého člověka. Není ale od věci zamyslet se, zda jí právě já opravdu potřebuji a zda mi v bytě nestojí spíše ze setrvačnosti a tradice.

Náhledové foto: Pixabay

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.