Lucerna

Vybíráme světlo pro zahradní pergolu

Vlahé letní večery lákají k příjemnému venkovnímu posezení s rodinou či přáteli. Bohužel až příliš často je třeba příjemně ubíhající zábavu ukončit předčasně. Důvodem přitom nebývá ani tak snižující se teplota jako spíše nedostatek světla. Řešení je nasnadě: zajistit pro svoji pergolu nebo zahradní altán osvětlení. Možností je celá řada, stačí si jen vybrat.

Základní typy a umístění venkovních svítidel

Při výběru venkovního osvětlení si musíme nejprve odpovědět na otázku, jak budeme řešit přívod energie. Nejjednodušší situaci mají v tomto ohledu ti, jejichž pergola či přístřešek těsně přiléhá ke zdi domu. V takovém případě lze elektřinu na požadované místo vyvést poměrně snadno. Svítidla jsou také často umisťována přímo na fasádu.

Obtížnější situace nastane ve chvíli, kdy chceme osvětlovat např. altánek ležící uprostřed zahrady. V takovém případě máme na výběr buď složité vedení elektřiny na delší vzdálenost, anebo řešení v podobě svítidel s vestavěným akumulátorem, případně elegantní (navíc také ekologické a úsporné) řešení v podobě solárního osvětlení. To je vhodné samozřejmě především ve chvíli, kdy je daný přístřešek umístěn tak, že na něj po většinu dne svítí slunce.

Velkou pozornost je potom třeba věnovat bezpečnosti. Venkovní svítidla musí odolávat dešti, větru, prachu a dalším nepříznivým povětrnostním vlivům. Proto by měla mít tzv. hodnotu krytí alespoň na úrovni třídy IP 44, která zajistí, že je nepoškodí ani silná průtrž mračen.

Pergola

Zdroj obrázku: Pixabay.com

V oblasti designu se meze nekladou

Nabídka venkovních svítidel je velmi široká a vybrat si z ní dokáže úplně každý. Velmi dobře se v dřevěných pergolách vyjímají závěsné lustry stylizované do podoby luceren, populární jsou potom i elektrické louče. Oblíbený je ale i moderní styl a v pergolách se tak lze často setkat s LED pásky či vestavěnými bodovými světly instalovanými např. do odtokových kanálů.

Venkovní světla mohou mít jakékoliv vlastnosti jakými se pyšní interiérová světla. Dálkové ovládání, změny barev nebo jasu a další vylepšení nejsou dnes nic neobvyklého. Jako u kteréhokoliv jiného produktu se nicméně vždy vyplatí dobře posoudit kvalitu výrobku. Až příliš levná, neznačková řešení se totiž často brzy ukážou jako nefunkční, nebezpečná, nekomfortní apod.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *