1200px-Solární_taška_Bobrovka

Nový trend ve fotovoltaice: Solární tašky

Fotovoltaická energie již překonala období počáteční nedůvěry i odmítání a stále častěji se prosazuje nejen na průmyslové úrovni, ale také u běžných spotřebitelů. Snížení závislosti na dodávkách elektrické energie od velkých dodavatelů je silnou motivací k tomu, aby si majitelé domů instalovali na své střechy solární panely. Ne vždy je ale takovéto řešení esteticky či designově vhodné a má i některá další úskalí. Stále žádanější jsou proto tzv. solární tašky, které velké solární panely překonávají hned z několika hledisek.

Co je solární taška?

 

Pod sofistikovaně znějícím názvem solární taška se neskrývá nic jiného než standardní střešní taška, do které je vložen fotovoltaický panel. Střecha pokrytá solárními taškami je tak na rozdíl od střechy s velkým jednolitým panelem designově velmi podobná klasické střeše, kromě toho je mnohem variabilnější.

Na trhu lze sehnat solární tašky v nejrůznějších barvách a provedeních, pro každý dům lze určitě vybrat takovou, která s ním bude maximálně ladit. Nezáleží ani na tom, zda bude chtít stavitel instalovat solární tašky na jižní nebo severní stranu, opět lze bez problémů sehnat oba typy.

Funkčnost je stejná jako u solárních panelů

 

Z hlediska funkčnosti jsou solární tašky prakticky to samé jako solární panely. Jimi vyrobená elektrická energie se buď spotřebuje na běžný provoz domu, anebo je ukládána do baterií pro pozdější použití, případně jsou její přebytky dodávány do sítě.

Jaké jsou výhody solárních tašek?

Pro mnoho lidí bude hlavní výhodu solárních tašek představovat již zmíněný design, není ale jediná. Pomocí solárních tašek malých rozměrů (v porovnání s panely) lze totiž lépe nastavit výkon celého systému tak, aby nebyl ani příliš malý, ani příliš velký. Stejně tak platí, že jednu poškozenou solární tašku vyměníte snadno, poškozený solární panel mnohem obtížněji.

Samozřejmostí je, že střecha ze solárních tašek si udržuje stoprocentní funkčnost, plní tedy bez problémů i svoji hlavní funkci: poskytnout ochranu interiéru a jeho obyvatel před povětrnostními vlivy. Poohlížíte-li se tedy při plánování stavby či rozsáhlejší rekonstrukce po skutečně moderním řešení, solární tašky vám jej nabízejí.

Zdroj náhledové fotografie: Wikimedia Commons

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *