Jídelní stůl

Vybíráme jídelní stůl

Nedostatek místa v interiéru lidé řeší už několik století. Během této doby se stoly přesunují ze samostatné jídelní místnosti do kuchyně a zase zpátky. Dnes jsou stoly většinou součástí hlavního obytného prostoru zároveň propojeného s kuchyní.  Jaký je ten ideální stůl? Existují nějaké alternativy?

Ideální jídelní stůl?

Ještě než se dostaneme k umístění stolu, měli bychom vědět, jaký stůl vlastně chceme.  Ideální stůl pro šest lidí by měl mít delší hranu dlouhou  180- 220 cm a kratší hranu 90 – 100 cm. Jsou to ovšem jen doporučené míry a je jasné, že ne všichni si takové rozměry mohou v bytě dovolit. Vhodnou alternativou jsou rozkládací jídelní stoly, které dokážou plochu své desky až dvojnásobně zvětšit. Některé dražší varianty dokonce mají systém rozložení desek ovládaný hydraulicky.  Další alternativou jsou kulaté jídelní stoly. Ty sice zaberou více místa, ale také ke kulatému stolu umístíte více strávníků a sezení u takového stolu je pohodlnější.

Jídelní stůl a židle musí sedět

Se stolem samozřejmě souvisí i židle, které bychom měli vybírat zároveň se stolem. A to nejen kvůli estetičnosti, ale i praktičnosti. Židle by měly jít ke stolu přisunout.  Doporučuje se také dbát na to, aby velikost stolu umožňovala za židlí ještě vzdálenost 70 cm ke stěně nebo k nějakému nábytku.  Stejně tak pokud ke stolu usedneme, měli bychom od stehen k dolní hraně stolu prostor, alespoň 15 cm.

Materiály jídelních stolů

Co se týká materiálu stolu, mezi nejoblíbenější patří dřevo. Zvolit můžete dřevěnou dýhu lepenou na desce MDF nebo masiv. Nábytek z masivu je vždy pevnější a odolnější, ale také dražší.  Kromě dřevěných stolů se využívá i sklo. Skleněné jídelní stoly se hodí do moderních interiérů, ale možné je kombinovat i sklo se dřevem. Někteří však mohou kritizovat fakt, že na skleněné desce je vidět každý dotek nebo, že skrze průhledné sklo je vidět na nohy.  Zní to sice banálně, ale z psychologického hlediska to může být problém. Tento problém se dá vyřešit ubrusem, ale dávat na skleněný stůl ubrus jaksi popírá důvod, proč si skleněný stůl kupovat. Vhodným řešením je tak matná a neprůhledná deska ze skla.  Posledním typem stolu, jsou stoly s kolečky, které z obyčejného stolu, dělají stůl mobilním, co oceníte především při úklidu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *