Vodováha

Výběr domácí vodováhy: Délka, přesnost a funkce v hlavních rolích

Víte, bez čeho se ve vaší dílně neobejdete? Těžká otázka, odpovědí totiž může být spousta. My máme na mysli vodováhu. Právě ona se hodí jak při stavbě tak i při rekonstrukci nebo jakýchkoli dalších činnostech. Hlavní funkcí vodováhy je bezesporu vyrovnání úhlu. Nepřesnosti nám krásně ukáže bublinka. Moderní vodováhy už ale disponují mnohem větším množstvím zajímavých funkcí. I podle nich by se měla vybírat ta správná.

Délka vodováhy v hlavní roli

V první řadě se soustřeďte na délku vodní váhy. Jedná se fakticky o jeden z nejdůležitějších parametrů při této nelehké volbě. Počítat byste měli s tím, že s krátkými vodováhami těžko změříte dva vzdálenější konce. Naopak dlouhé se nevejdou do malého prostoru. Optimální je mít doma více vodovah. Jestliže chcete jakýsi univerzální model, vyberte si vodováhu mající délku cca do 1 metru.

Přesnost měření vodováhy

U každé vodováhy musí být uvedena přesnost. Vyplatí se vybrat vodováhu mající přesnost 1 mm na 1 m. Tradičně vám bude stačit koupit nějaký značkový model. U toho je vysoká přesnost automatická. Naopak levné vodováhy se jí pochlubit často nemohou.

Vodováha

Vodováha: Zdroj obrázku Pixabay.com

Digitální displej se vyplatí

Ty nejlepší vodováhy jsou vybavené digitálním displejem. Ten už je schopen ukazovat s maximální možnou přesností. Často jde o dodatečnou funkci, s níž se setkáme i v případě modelů s bublinkou.

Užitečný laser

Změření úhlu na větší vzdálenost zvládnete bez problémů s kratší vodováhou. Tedy za předpokladu, že bude vybavena laserem. Tyto modely jsou poněkud dražší, nicméně ne až o tolik. Laser vytvoří čáru podél objektu, se kterým si porovnáte úhel.

Podsvícení pro práci v šeru

Budete vodováhu používat večer nebo v tmavých místnostech s minimem světla? Pak si pořiďte takovou, která je vybavena světlem.

Vodováha disponující pravítkem

Vodováha může také sloužit jako rychlý metr, s nímž bez problémů změříte jakoukoli vzdálenost.

Plastový či gumový kryt

Vodováhy se standardně vyrábí s přírazem či s plastovými nebo gumovými konci. Právě ony slouží jako efektivní ochrana při pádu zařízení.

Vodováha: Zdroj obrázku Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *