01_vrata

Tipy a triky pro výběr garážových vrat

Garáž je pro auto opravdovým požehnáním, poskytuje mu ochranu před sněhem a deštěm, i před nízkými teplotami nebo naopak prudkým sluncem. Kromě auta navíc lze v garáži skladovat i další věci, které by jinde v domě překážely. Jedním z rozhodnutí, které je třeba při stavbě garáže učinit, je typ vrat, které jí budou uzavírat. Jaké typy vrat jsou na trhu dostupné? A jaké jsou jejich výhody?

Nestárnoucí klasika

Ve výčtu možných konstrukcí garážových vrat nemůže samozřejmě chybět typ nejklasičtější. Jsou jím běžně otevíraná dvoukřídlá vrata. Mezi jejich výhody se počítá relativně snadná montáž i nízká pořizovací cena.

Dvoukřídlá vrata na druhou stranu před sebou potřebují dostatek volného prostoru, stejně jako musí být tato plocha rovná. Dvoukřídlá vrata nelze použít v případě, že před směrem k vjezdu do garáže cesta klesá.

Vrata tohoto typu se designově hodí spíše ke starším domům. Podobné charakteristiky mají potom i vrata vyklápěcí. Materiálové omezení v případě těchto vrat prakticky není, dvoukřídlá vrata jsou nejčastěji realizována jako kovová či dřevěná, vyklápěcí potom jako kovová.

02_garaz

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Posuvná vrata

Posuvná vrata jsou dalším častým řešením vjezdu do garáže. Posouvat se přitom vrata mohou buď pod strop, anebo do boku. Ta mohou být řešena jako jednolitá, anebo jako sekční. Druhý jmenovaný typ je v dnešní době velmi oblíbenou alternativou, neboť většinou vykazuje i velmi dobré akusticky i tepelně-izolační vlastnosti. V porovnání s jednolitým posuvnými vraty mají i menší nároky na prostor.

Rolovací vrata

Z hlediska úspory prostoru jsou jednoznačně nejúspornějším řešením vrata rolovací, která se srolují do konzole nad vraty. I díky tomu tento typ vrat charakterizuje nenáročná montáž bez větších stavebních úprav stejně jako snadná údržba. Výhodou je, že případě poškození lze snadno měnit jednotlivé lamely.

Obecné parametry

Pro každý typ garážových vrat platí, že je lze realizovat jako dálkově ovládané, případně přímo propojené s dalšími systémy chytré domácnosti. Stejně tak lze volit takové řešení, které obsahuje izolaci.

Možností je celá řada, zákazník by ale měl vždy konzultovat jeho výběr s profesionály v oboru, kteří jsou schopní posoudit požadavky pro montáž, nosnosti stěn apod.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *