01_komin

Opravu komína se nevyplatí podceňovat

S tím, jak se ve venkovských domech objevují nové typy topidel a zvyšuje se jejich počet, roste zátěž, která je kladena na komínový systém domu. Ten byl většinou instalován s tím, že k němu budou připojena klasická kamna, nyní ale musí zvládnout např. kondenzační plynový kotel, krby apod. Také klasické opotřebení a poruchy jsou motivací k rekonstrukci a výměně komínového systému. Kvalita a správné postupy při jejich právádění jsou otázkou nejen funkčnosti celého systému, ale také jeho budoucí bezpečnosti. Na co je tedy třeba dávat si pozor?

Problémy s komínem

Pokud se vám zdá, že komín nefunguje tak, jak by měl, je třeba nalézt příčinu. Těch může být celá řada. Je např. možné, že nové topidlo, které jste si nainstalovali, si se současným komínem příliš „nerozumí“. staré komíny byly stavěné pro připojení k neefektivním kamnům a pro dnešní úsporná topidla jsou příliš široké, což znamená, že neposkytují dostatečně silný tah.

Stejně tak připojení nového topidla či přídavných tepelných výměníků může zhoršit funkčnost komínového systému. Často se totiž díky tomu sníží v některé části systému teplota procházejících spalin. To vede ke kondenzaci, reakcím s pojivovým materiálem a jeho praskání. To je následně ještě urychleno působením mrazu v zimních měsících apod.

02_komin

Způsoby oprav

Má-li získat komínový systém vhodnější parametry, bude třeba především vyměnit jeho vložku. V dnešní době se používají především vložky z keramiky, ocely nebo dokonce speciálních odolných plastů. O tom, jaká vložka bude nejvhodnější, je nejlepší poradit se s profesionály v oboru. Dobrou zprávou je, že výměna se většinou obejde bez většího bourání. Často stačí vybourat jen malou část v oblasti napojení kouřovodu.

V jiných případech není nutné měnit u komína vložku a postačí jeho omítnutí nebo vyzdění poškozených míst. V tomto případě je třeba používat správnou vazbu a dodržovat obecná pravidla pro zdění komínů, např. nezdít z menších fragmentů cihel, aby se zabránilo jejich pádu do šachty. Vyhnout byste se měli i cementové maltě a sáhnout raději po speciálních maltách určených právě pro zdění komínů.

Po dokončení rekonstrukce nezapomeňte na pečlivou kontrolu komínu osobou, která je k tomu způsobilá.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *