Zahradní chodník

Jak na ztracený zahradní chodník ze zbytků dlažby

Řešili jste pochozí plochy okolo vašeho domu a zbyla vám dlažba? Pak se určitě vyplatí ji využít. I v zahradě můžete mít nějaké ty chodníčky a cestičky, jež vypadají stylově a nabízejí zpevněnou plochu. Každému se nechce chodit po mokré trávě. Chodník v zahradě nemusí být nijak složitý. Se zbytky dlažby, jež jste nevyužili při realizaci hlavních ploch, si bohatě vystačíte. Ostatně inspirovat se můžete i naším chodníkem.

Vždy čtyři kousky dlažby

K přípravě chodníku jsme použili zbytky tradiční zámkové dlažby holand. Jedná se fakticky o malé kvádříky, které jsou asi nejčastějším a nejlevnějším typem dlažby, jež je aktuálně na trhu. Volili jsme samozřejmě tradiční šedou barvu. Ta se na zahradu možná hodí dokonce nejvíce. Chodník se skládá z menších polí, která tvoří pokaždé čtyři dlaždice. Opravdu nic složitého.

Zahradní chodník

Zahradní chodník ze zbytků dlažby: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Nejprve zaměřit a vykopat

Důležité je přesně vědět, kudy přesně chodník povede. K vyměření této trasy si vystačíte s několika kolíky a provázkem. Ten se napne a podle něj se pak budou jednotlivé kusy dlažby klást. Předtím je ale zapotřebí vykopat potřebná pole. Vzdálenost je na vás, nicméně měla by být taková, abyste ji zdolali jednoduše jedním krokem.

Zahradní chodník

Zahradní chodník ze zbytků dlažby: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Podsyp, textilie a pokládka

Samotný vykopaný prostor by měl být hlubší, protože pod dlažbu přijdou jemné kamínky nebo štěrk, záleží na tom, co vám zbylo. Samotná výška dlažby byla 6 cm, takže jsme přidali dalších 5 cm do hloubky. Následně už přišla jemná kamenná drť. Do té se pak dlažba velmi jednoduše a pohodlně usadila. Předtím ovšem ještě přišla netkaná textilie. Prorůstání plevele se tímto krokem alespoň trochu eliminuje. Počítat musíte s tím, že tráva ve spárách časem stejně vyroste, nicméně nebude jít tolik. Vyčistit tento prostor navíc nebude nijak výrazně složité.

Zahradní chodník ze zbytků dlažby: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *