Vůně, které komáři opravdu nemusí

komár

Příjemné chvíle u grilování, posezení u ohýnku nebo chvíle strávené při stanování vám komáří hejno dokáže otrávit někdy natolik, že přestanete vnímat i krásu letního rozjímání. Komáři patří mezi hmyz, který má nejdotíravější pisklavý zvuk. Dokáží obtěžovat tak dlouho, dokud nedostanou to své. Mnohdy nepomohou ani repelenty. Je na čase vybavit se jinak.

Jaké vůně komáři nesnáší

Jedná se především o pronikavé vůně, které můžete proti komárům nastražit i vy. Léty prověřeným způsobem není zahalit se do moskytiéry, nýbrž největší efektivitu sehrávají roli agresivní pronikavé vůně. Vypěstujte si na vlastním záhoně kupříkladu levandule, nejlépe v blízkosti vašich oken tam, kde spíte, nebo poblíž sezení na vaší zahradě. Použít můžete na stole i vonné svíčky, které jsou určeny právě k odpuzení tohoto otravného hmyzu.

komár

Foto: Pixabay

Komáry nepodceňujte

Komáři jsou nebezpeční nejen pro lidi, ale i pro zvířata. Jsou přenašeči různých nemocí, především žluté zimnice, encefalitidy, malárie, horečky dengue, viru západonilské horečky apod. Přenášet dokážou i tvz. hlístice, které jsou nebezpečné především pro psy. Tento nebezpečný parazit dokáže napadnout srdce i těchto nevinných zvířat.

Pronikavý zápach nabízí také bazalka, ta škůdce s přehledem odrovná. Vypěstovat si ji můžete i u vás na balkoně. Tato bylina vám nepřijde vhod jen na vaření, ale i jako účinný repelent. Odpudí kromě komárů i otravné mouchy. Dařit se jí bude všude tam, kde je maximální vlhkost a hodně slunce.

Nevšední nestařec

Už jste někdy slyšeli o této nevšední rostlině, která má barevné květy připomínající na první pohled střapaté kuličky? Jedná se o trvanlivou letničku, která kvete nepřetržitě od června do října. A co je na této rostlině nejzajímavější? Obsahuje látku zvanou kumarin. Jedná se o velmi agresivní chemickou látku, která dokáže v mžiku zlikvidovat komáry. Dávat musíte pozor ale i vy, pro člověka je tato letnička jedovatá.

Aksamitník

Decimují vám mšice vaši úrodu, otravují vás komáři, nebo dokonce potřebujete svoji zahradu trochu oživit? Pořiďte si k zeleninovým záhonům tyto nevšední letničky. Budou nejen krásné, ale i užitečné. Krásně provoní vaši zahradu a komáry odeženou.

Citronová tráva

Citronová tráva patří mezi nejúčinnější repelenty v boji proti komárům. Zasaďte ji nejlépe do širokých truhlíků poblíž vašeho místa, kde sedáváte v zahradě nejčastěji. Jen dejte pozor na mráz, jedná se o teplomilnou rostlinu. S komáry lze zatočit i přírodní cestou, vyrobte si nejlépe domácí repelent, nebo pozvěte na zahradu tyto aromatické rostliny, budou se vám určitě hodit.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/zahrada/zahrada-rostliny-odpuzujici-komary-rady-vyber/

https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-se-zbavit-komaru-byliny-jejichz-vune-je-odpuzuje

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.