Oblíbený a chutný zelený čaj: Pravidla pro pěstování doma v květináči

zelený čaj

Zelený čaj je oblíbený pro své účinky i lahodnou chuť. Jak si tuto zdraví prospěšnou a užitečnou rostlinu vypěstovat doma v květináči?

Máte rádi zelený čaj? Chcete zkusit pěstovat něco nového? Pak zkuste zelený čaj. Poradíme vám, jak na to.

Podstata spočívá ve výběru semínek

Základem úspěšného pěstování je pořízení kvalitních semínek. Doma je namočte alespoň na 2 dny do vody a pak je vysejte do navlhčeného rašelinového substrátu s nízkým obsahem vápníku. Mírnou vlhkost je třeba udržovat po celou dobu pěstování. Semena klíčí nejlépe při teplotě nad 20 °C.

Volba vhodného umístění a substrátu

Co se týče stanoviště, tak je třeba zvolit teplé a světlé místo. Rozhodně se vyhněte místu s celodenním přímým sluncem. Rostlina miluje vyšší vzdušnou vlhkost, je tak třeba použít odpařovače, misku s vodou, rosení apod. Substrát je třeba zvolit lehký, propustný a mírně kyselý.

Péče o první rostliny

Jakmile se objeví první malé rostlinky, tak je pravidelně roste. Se vzdušnou vlhkostí vám pomůžou odpařovače, jak jsme už zmínili výše. Zálivka by měla být vždy z měkké vody. Určitě se vyhněte tvrdé vodě s obsahem vápníku. Je zapotřebí udržovat substrát mírně vlhký.

Nezbytné zaštipování

Ve chvíli, jakmile se rostlina začne rozrůstat, je nutné je zaštipovat. Díky tomu se budou postupně větvit a časem vytvoří košatý keřík. Než se dočkáte prvních lístků, můžete zaštípnuté konečky klidně použít na přípravu čaje. Nicméně s pravidelnou sklizní je třeba počítat tak za 2 až 3 roky. Ideální dobou je začátek či konec léta. Sbírají se vždy 2 až 3 mladé, koncové lístky na každé větvičce. Co se týče škůdců, tak rostlinu nejvíce dokáží potrápit svilušky.

lístky čaje

Foto: Pixabay

Přesazování a péče v zimním období

Rostlinu je třeba také pravidelně přesazovat do větší nádoby, a to zpravidla za 2 až 3 roky. Při přesazování dávejte pozor na kořeny. I sebemenší poškození může způsobit opadání rostliny. Někdy může rostlina zahynout. Během zimy zůstává rostlina zelená, ale vyžaduje větší péči. Zejména potřebuje dostatek světla, stabilní teplotu, která by neměla klesnout pod 10 °C a pravidelnou zálivku.

Zdroj: ireceptar.cz, ceskestavby.cz

Náhledové foto: Pixabay