Nesamonosná vodoměrná šachta- kellnercz.cz

Vodoměrná šachta jako nezbytnost pro každý dům

Rozvody vody jsou nedílnou součástí každého domu. Každý dům musí mít přesnou informaci o tom, kolik vody lidé žijící v dané domácnosti spotřebují. Za tímto účelem jsou vybavovány vodoměry. Díky nim je kontrola spotřeby vody maximálně efektivní a informace o ní mají nejen majitelé nemovitosti, ale i dodavatele vody. K umístění vodoměru slouží vodoměrné šachty, na které se soustředíme v následujícím textu. Specializovat se budeme na jejich umístění, materiály, z nichž jsou vyrobeny a v neposlední řadě také na jejich interiérové spořádání a náležitosti, jež by měly mít.

Vodoměrná šachta samonosná- kellnercz.czVodoměrná šachta samonosná- kellnercz.cz

Vodoměrná šachta musí být mimo interiér

V první řadě je třeba upozornit na umístění vodoměrné šachty. V dobách minulých byly tradičně lokalizovány ve sklepech anebo v technických místnostech. Dnes je tomu ale jinak, jelikož vodoměr musí být přímo ve vodoměrné šachtě. Jako majitel pozemku, respektive stavitel nového objektu jste tedy povinen si tuto vodoměrnou šachtu zakoupit. Důvodů stažení možnosti realizace vodoměrné šachty v interiéru domu jsou poměrně prozaické. Tím hlavním je bezesporu fakt, že pracovník odpovědného subjektu měřícího spotřebu vodu se dostane do vodoměrné šachty bez vašeho svolení. Problém navíc tkví i v tom, že kontrolní pracovník může v interiéru domu svou znečištěnou obuví udělat nepořádek, což také není optimální.

Co musí splňovat vodoměrná šachta

Každá vodoměrná šachta musí splňovat určitá kritéria. Není možné pouze osadit do země nějakou velkou plastovou nádobu a následně z ní šachtu vybudovat. Vodoměrná šachta musí projít hned několika atesty. Jedná se především o normy týkající se pevnosti materiálu a jeho schopnosti odolat tlaku zeminy po umístění do země. Rozhodně je třeba myslet na to, aby byla šachta samonosná. I přesto je ale většinou zapotřebí betonáže a armování při jejím umístění do terénu. Dále je třeba dbát i na větší objem. Myslet byste měli na to, že do interiéru se budou dostávat možná i objemnější lidé. Součástí vodoměrné šachty musí být pochopitelně také schůdky a v neposlední řadě ideálně i konzole, do nichž se přichytí měřící soustava.

Nákres funkce vodoměrné šachty-kellnercz.czNákres funkce vodoměrné šachty-kellnercz.cz

Kde ji umístit?

Další otázkou je umístění vodoměrné soustavy. Optimálním prostorem je místo před domem. Pokud máte předzahrádku, tak lze vodoměrnou šachtu velmi esteticky a citlivě zakomponovat přímo zde. Plastové víko není problém klidně obít palubními deskami anebo jiným materiálem a na povrch položit nějaký zajímavý truhlík s květinami. Mezi dalšími okrasnými rostlinami se vše bez problémů ztratí. Koupit vodoměrnou šachtu lze u mnoha firem. Vybrat zmůžete například na webu www.kellnercz.cz, kde naleznete i další užitečné informace.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *