Lednice

Víte, jak doma správně skladovat potraviny?

Po příchodu z obchodu spousta z nás uskladňuje potraviny podle zavedeného způsobu, bezmyšlenkovitě, a aniž bychom si to uvědomovali, dopouštíme se řady chyb.  Třeba rajčata do ledničky vůbec nepatří, věděli jste to? A jak tedy potraviny správně skladovat, aby dlouho vydržely?  Postačí vám se řídit následujícími čtyřmi základními zónami skladování.

Suchá zóna

Do suché zóny patří veškeré skříňky s poličkami, regály a zásuvky.  Na tyto místa uskladňujeme těstoviny, mouku, ořechy, pečivo, čaje nebo třeba koření.  Zkrátka potraviny, které nepodléhají rychlé zkáze. Teplota okolo 20 °C a nízká vlhkost pak zajistí, že si potraviny zachovají své aroma i kvalitu. Podstatnou roli však hraje i obal, v němž potravinu skladujete.  Pečivo vyndejte z mikrotenového sáčku a umístěte do bochníku. Mikrotenové sáčky nejsou totiž příliš prodyšné. Mouku, sůl a další koření přesypte do skleněných nebo plastových nádob s uzavíratelným víkem.

Co patří do mrazáku?

Mrazící zóny slouží k dlouhodobému uskladnění. Zamrazením potravin prodlužujeme životnost masu, houbám, zmrzlině, ale i pečivu.  Mrazák může být také poslední záchranou pro zeleninu nebo ovoce. Dlouhodobé uskladnění však neznamená věčné a trvanlivost potraviny určitě není neomezená. Svou kvalitu si potraviny uchovávají maximálně jeden rok.

Skladování potravin v lednici

Chladná a chlazená zóna je poměrně problematickou zónou.  Pokud jste majitelem dobře větrané spíže nebo sklepa, máte vyhráno. Temno, trochu vyšší vzdušná vlhkost a teploty mezi 0-10 °C zajistí dlouhou životnost bramborám, česneku či cibuli.  Co když ale žádný sklep ani spíž nemáme? Brambory, česnek a cibuli můžete umístit ve větrané bedýnce na balkón. Určitou náhradou může být chladnička, kde uskladníte mléčné výrobky, sýry, máslo, maso a potraviny, které rychle spotřebujete.  Naopak do lednice nepatří určitě rajčata, salátové okurky, pomeranče, citróny a další exotická ovoce.  To raději nechte v pokojové teplotě v ošatce.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *