Víte, co je konopný beton a k čemu je dobrý?

konopí

Konopí je materiál, který máme spojený s ledasčím, stavebnictví to ale rozhodně není. Přesto i do tohoto oboru konopí v poslední době proniká. Na popularitě totiž získává tzv. konopný beton. Jak konkrétně si takový materiál představit? A jakými výhodami disponuje?

Co je konopný beton?

Pod pojmem konopný beton se skrývá směs vody, hašeného vápna a konopného pazdeří. Hmota, která takto vznikne může nahradit klasické cihly (ve smyslu výplňového materiálu, nikoliv nosného) a navíc přidává některé další specifické výhody.

konopí

Foto: Pixabay

Výhody konopného betonu

Konopný beton je materiálem se skvělými izolačními vlastnostmi. Kromě tepelné izolace navíc velmi dobře izoluje i akusticky. Kromě toho je lehký, a přitom dostatečně pevný a pružný. Konopný beton nenasákává vodu, ačkoliv je prodyšný. Výhodou je i odolnost vůči ohni a v neposlední řadě také relativně nízká cena.

V současné době je kladen velký důraz na ekologickou stopu každého stavebního materiálu. V tomto ohledu je konopný beton za hvězdu. Protože neobsahuje cement, jehož výroba životní prostředí velmi zatěžuje, a konopí je snadno obnovitelný, rostlinný materiál, jedná se o příklad udržitelného a ekologického materiálu.

Jak konopný beton použít?

Jak již bylo zmíněno, konopný beton je výplňovým, nikoliv nosným matriálem. Jeho montáž je velmi snadná a spočívá prakticky pouze v jeho vklepání do obvodu ztraceného bednění. Jeho výhody v kombinaci s nízkou cenou jsou náznakem toho, že se budeme s tímto zajímavým materiálem setkávat na stavbách stále častěji.

Zdroje informací: https://ceskykutil.cz/clanek-301497-jak-a-k-cemu-se-da-pouzit-konopny-beton

https://www.pixolive.cz/konopny-beton/ 

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.